Unit Rate and Constant of Proportionality

Unit Rate and Constant of Proportionality

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7.RP.2

7.RP.2

6th - 7th Grade

14 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

6th - 8th Grade

15 Qs

7th Grade Ratios and Proportional Relationships

7th Grade Ratios and Proportional Relationships

7th Grade

12 Qs

Proportional Relationships in Graphs

Proportional Relationships in Graphs

7th - 8th Grade

13 Qs

Finding Unit Rate

Finding Unit Rate

7th Grade

12 Qs

7th Grade - Graphing Proportional Relationships - Review

7th Grade - Graphing Proportional Relationships - Review

7th Grade

12 Qs

Unit rate and constant rates of change

Unit rate and constant rates of change

7th Grade

15 Qs

7th Grade Ratios and Proportions

7th Grade Ratios and Proportions

7th Grade

14 Qs

Unit Rate and Constant of Proportionality

Unit Rate and Constant of Proportionality

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Easy

CCSS
6.RP.A.2, 6.EE.A.2, 7.RP.A.2

+5

Standards-aligned

Created by

Joshua Moore

Used 6+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the formula for calculating unit rate?

x divided by y

y divided by x

COP divided by UR

Letters confuse me

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate of speed?

70 miles per hour

40 miles per hour

50 miles per hour

60 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the unit price if 4 apples cost $2?

$0.25

$0.75

$1.00

$0.50

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 6 oranges cost $3, what is the unit price?

$0.10

$1.00

$2.50

$0.50

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the constant of proportionality in the equation y = 2x?

1

2

3

4

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If y = 3x, what is the value of y when x = 4?

12

16

6

8

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.6

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If y = 5x, what is the value of x when y = 20?

4

2

6

10

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?