Unit Rate and Constant of Proportionality

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Easy
+2
Standards-aligned
Joshua Moore
Used 6+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the formula for calculating unit rate?
x divided by y
y divided by x
COP divided by UR
Letters confuse me
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate of speed?
70 miles per hour
40 miles per hour
50 miles per hour
60 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit price if 4 apples cost $2?
$0.25
$0.75
$1.00
$0.50
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 6 oranges cost $3, what is the unit price?
$0.10
$1.00
$2.50
$0.50
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the constant of proportionality in the equation y = 2x?
1
2
3
4
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If y = 3x, what is the value of y when x = 4?
12
16
6
8
Tags
CCSS.5.OA.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If y = 5x, what is the value of x when y = 20?
4
2
6
10
Tags
CCSS.7.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates and Constant of Proportionality

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Simplifying Ratios

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Constant Rates of Change

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Ratios, Rates, Proportions, Slope

Quiz
•
7th Grade
11 questions
7.4A Proportions

Quiz
•
7th - 9th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding Integers

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Order of Operations

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade
45 questions
Perfect Squares and Cubes

Quiz
•
7th - 8th Grade