Unit Review Multiplication & Division

Unit Review Multiplication & Division

4th Grade

17 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Mathematics Test

Mathematics Test

4th Grade

20 Qs

EOG 4th Grade Math Review

EOG 4th Grade Math Review

4th Grade

22 Qs

G4 Chp7 Dividing

G4 Chp7 Dividing

4th Grade

16 Qs

Division with remainders

Division with remainders

4th Grade

17 Qs

Customary Measurement Review

Customary Measurement Review

4th Grade

15 Qs

Division Word Problem Practice

Division Word Problem Practice

4th Grade

14 Qs

Fraction/ Decimal Word Problems

Fraction/ Decimal Word Problems

4th - 8th Grade

12 Qs

Math Quiz Class 5

Math Quiz Class 5

3rd - 5th Grade

20 Qs

Unit Review Multiplication & Division

Unit Review Multiplication & Division

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Medium

Created by

Khristina Fincher

Used 8+ times

FREE Resource

17 questions

Show all answers

1.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

On Monday, the sporting goods company made 1,500 golf balls. The diagram shows how they are packaged. How many of the golf balls made on Monday did not fit in a container?

Evaluate responses using AI:

OFF

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mrs. Fincher designed some coffee mugs.

A shop ordered 165 of the mugs.

She can fit 9 mugs in a box.

All mugs MUST be SHIPPED in a box.

How many boxes does she need to ship all the mugs the coffee shop ordered?

20 boxes

25 boxes

19 boxes

21 boxes

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

John works 8 hours each day at his job.

In October, John worked 216 hours.

In November, he worked 176 hours.

Which set of equations can be used to determine d, the number of days John worked in October and November

212 x 8 = 1,696

146 x 8 = 1,168

1,696 + 1,168 = d

212 x 8 = 1,728

176 x 8 = 1,168

1,728 1,168 = d

216 / 8 = 27

176 / 8 = 22

27 + 22= d

212 + 8 = 27

1768 = 22

27 - 22 = d

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jack earned the same amount of money each week for 5 weeks for raking leaves. Jack spent $15 on a gift for his Mom. He had $35 left. Which diagram can be used to find m, the amount of money Jack earned each week for doing chores?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of these expressions is equal to 16,400?

10,640 x 10

1,640 × 10

1,640,000 ÷ 10

164 x 10

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which pair of numbers, when written in the blanks, best completes the equation?

_____ x 100 =_____

8,300 and 83,000

830 and 83,000

830 and 8,300

83 and 8,500

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mrs. Sanders in making 68 treat bags of Skittles. Mrs. Sanders wants to put 32 candies in each treat bag.

Which equation represents the number of Skittles Mrs. Sanders would need to fill all of the treat bags?

68 x 32 =

32 + 32 =

68 + 32 =

68 - 32 =

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?