Anika, Abigail, and Michael are having a breakfast party! They found a box of cereal that weighs 14 ounces and costs $2.66. They are curious to know, what is the price per ounce of the cereal they are munching on?
Proportionality Review

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Tristan Hardeman
Used 6+ times
FREE Resource
18 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 6 pts
$0.19
$0.25
$0.30
$0.12
Answer explanation
To find the price per ounce of the cereal, we need to divide the total cost of the cereal ($2.66) by the total weight of the cereal (14 ounces). This calculation gives us $2.66 / 14 = $0.19 per ounce, which is the correct answer.
2.
MATH RESPONSE QUESTION
5 mins • 6 pts
Mathematical Equivalence
ON
3.
CLASSIFICATION QUESTION
5 mins • 6 pts
A gear rotates 8 times every 15 seconds. Based on this information, list the statements in the correct category.
Groups:
(a) True
,
(b) False
The gear rotates 48 times in 90 seconds
The gear rotates 40 times in 70 seconds.
The gear rotates 16 times in 30 seconds.
The gear rotates 32 times in one minute.
The gear rotates 24 times in 60 seconds.
4.
CLASSIFICATION QUESTION
5 mins • 6 pts
Groups:
(a) Non-proportional
,
(b) Proportional
5.
MATH RESPONSE QUESTION
5 mins • 6 pts
Michaela spent $234 preparing for a party with 18 guests. Each guest costs the same amount of money. How many guests could attend a party that cost $104 to prepare?
Mathematical Equivalence
ON
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 6 pts
A dolphin jumps 54 times in a 6-hour period. At this rate, how many jumps would be expected in 2 hours?
7.
MATH RESPONSE QUESTION
5 mins • 6 pts
A package of 12 cans of black beans cost $6.84. What is the cost of one can of black beans?
Mathematical Equivalence
ON
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
19 questions
Test 3 Review

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Proportionality from Graphs, Tables and Equations

Quiz
•
7th Grade - University
18 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationship Study Guide

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Linear Relationships

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Unit 3 SCA Corrections

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Equations of Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade - University
18 questions
Unit 3: Percents Test Review

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade