Proportionality Review

Proportionality Review

7th Grade

18 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional Relationship Study Guide

Proportional Relationship Study Guide

7th Grade

17 Qs

Proportionality Unit Test Review

Proportionality Unit Test Review

7th Grade

20 Qs

7th grade Ratios and Proportions

7th grade Ratios and Proportions

7th Grade

14 Qs

Equations of Proportional Relationships

Equations of Proportional Relationships

7th Grade - University

20 Qs

Speed Graphs

Speed Graphs

7th - 8th Grade

18 Qs

proportional relationship study guide

proportional relationship study guide

7th Grade

19 Qs

7th Grade - Quiz - Linear Relationships

7th Grade - Quiz - Linear Relationships

7th Grade

14 Qs

Linear Relationships - 7th

Linear Relationships - 7th

7th Grade

14 Qs

Proportionality Review

Proportionality Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Tristan Hardeman

Used 6+ times

FREE Resource

18 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 6 pts

Anika, Abigail, and Michael are having a breakfast party! They found a box of cereal that weighs 14 ounces and costs $2.66. They are curious to know, what is the price per ounce of the cereal they are munching on?

$0.19

$0.25

$0.30

$0.12

Answer explanation

To find the price per ounce of the cereal, we need to divide the total cost of the cereal ($2.66) by the total weight of the cereal (14 ounces). This calculation gives us $2.66 / 14 = $0.19 per ounce, which is the correct answer.

2.

MATH RESPONSE QUESTION

5 mins • 6 pts

Mathematical Equivalence

ON

3.

CLASSIFICATION QUESTION

5 mins • 6 pts

A gear rotates 8 times every 15 seconds. Based on this information, list the statements in the correct category.

Groups:

(a) True

,

(b) False

The gear rotates 48 times in 90 seconds

The gear rotates 40 times in 70 seconds.

The gear rotates 16 times in 30 seconds.

The gear rotates 32 times in one minute.

The gear rotates 24 times in 60 seconds.

4.

CLASSIFICATION QUESTION

5 mins • 6 pts

Organize these options into the right categories

Groups:

(a) Non-proportional

,

(b) Proportional

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

5.

MATH RESPONSE QUESTION

5 mins • 6 pts

Michaela spent $234 preparing for a party with 18 guests. Each guest costs the same amount of money. How many guests could attend a party that cost $104 to prepare?

Mathematical Equivalence

ON

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 6 pts

A dolphin jumps 54 times in a 6-hour period. At this rate, how many jumps would be expected in 2 hours?

18
36
27
9

7.

MATH RESPONSE QUESTION

5 mins • 6 pts

A package of 12 cans of black beans cost $6.84. What is the cost of one can of black beans?

Mathematical Equivalence

ON

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?