If a pack of 6 pens costs $4.50, what is the price of one pen?
Unit Price Calculation

Quiz
•
Other
•
6th Grade
•
Medium
Cynthia Vlasich
Used 27+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
$0.75
$3.00
$2.00
$1.00
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A box of 12 chocolates costs $8.40. What is the price of one chocolate?
$0.60
$0.70
$0.80
$1.00
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A bag of 5 apples costs $2.50. What is the price of one apple?
$1.00
$0.10
$0.50
$5.00
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
If a pack of 8 batteries costs $6.40, what is the price of one battery?
$2.50
$0.80
$0.10
$1.20
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A carton of 24 juice boxes costs $12. What is the price of one juice box?
$1.00
$2.00
$0.25
$0.50
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
If a pack of 10 markers costs $5.50, what is the price of one marker?
$0.10
$1.00
$0.55
$5.00
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A box of 20 pencils costs $3.60. What is the price of one pencil?
$0.18
$0.50
$0.25
$0.10
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
AP Style #5

Quiz
•
6th - 12th Grade
15 questions
Vermenigvuldigen met kommagetallen

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Marcas de ropa

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Year 6 Math Assessment

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Process Costing Report

Quiz
•
1st - 12th Grade
10 questions
Unit Price or Better Buy?

Quiz
•
5th - 7th Grade
12 questions
FIZYKA - 00b - PRZEDROSTKI 01

Quiz
•
KG - University
10 questions
Roblox bedwars quiz

Quiz
•
1st Grade - Professio...
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Other
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Final Exam Vocabulary

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
49 questions
How Well Do You Know Your 6th Grade Teachers?

Quiz
•
6th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
33 questions
Mechanical Energy Transfer

Quiz
•
6th Grade