Unit Price Calculation

Unit Price Calculation

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and Unit Rates

Ratios and Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Legends 'R' Us!

Legends 'R' Us!

KG - University

10 Qs

Math man, please tell me you know this

Math man, please tell me you know this

KG - Professional Development

11 Qs

N5 Operations

N5 Operations

6th - 8th Grade

13 Qs

San Antonio Zoo

San Antonio Zoo

4th - 7th Grade

15 Qs

Gaming

Gaming

KG - University

10 Qs

2020 Summer STEAM Pre-test

2020 Summer STEAM Pre-test

6th - 8th Grade

10 Qs

Discounts

Discounts

4th - 8th Grade

15 Qs

Unit Price Calculation

Unit Price Calculation

Assessment

Quiz

Other

6th Grade

Medium

Created by

Cynthia Vlasich

Used 28+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

If a pack of 6 pens costs $4.50, what is the price of one pen?

$0.75

$3.00

$2.00

$1.00

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A box of 12 chocolates costs $8.40. What is the price of one chocolate?

$0.60

$0.70

$0.80

$1.00

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A bag of 5 apples costs $2.50. What is the price of one apple?

$1.00

$0.10

$0.50

$5.00

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

If a pack of 8 batteries costs $6.40, what is the price of one battery?

$2.50

$0.80

$0.10

$1.20

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A carton of 24 juice boxes costs $12. What is the price of one juice box?

$1.00

$2.00

$0.25

$0.50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

If a pack of 10 markers costs $5.50, what is the price of one marker?

$0.10

$1.00

$0.55

$5.00

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A box of 20 pencils costs $3.60. What is the price of one pencil?

$0.18

$0.50

$0.25

$0.10

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?