Unit Price Calculation

Quiz
•
Other
•
6th Grade
•
Medium
Cynthia Vlasich
Used 28+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
If a pack of 6 pens costs $4.50, what is the price of one pen?
$0.75
$3.00
$2.00
$1.00
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A box of 12 chocolates costs $8.40. What is the price of one chocolate?
$0.60
$0.70
$0.80
$1.00
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A bag of 5 apples costs $2.50. What is the price of one apple?
$1.00
$0.10
$0.50
$5.00
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
If a pack of 8 batteries costs $6.40, what is the price of one battery?
$2.50
$0.80
$0.10
$1.20
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A carton of 24 juice boxes costs $12. What is the price of one juice box?
$1.00
$2.00
$0.25
$0.50
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
If a pack of 10 markers costs $5.50, what is the price of one marker?
$0.10
$1.00
$0.55
$5.00
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A box of 20 pencils costs $3.60. What is the price of one pencil?
$0.18
$0.50
$0.25
$0.10
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Telling Time in Chinese

Quiz
•
5th - 12th Grade
11 questions
Quiz Matematika Dasar

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Decimals by Whole Numbers

Quiz
•
4th - 7th Grade
13 questions
N5 Operations

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Gaming

Quiz
•
KG - University
12 questions
6th Grade Ratios and Proportional Relationships Review

Quiz
•
6th Grade
10 questions
FACS Poultry Review

Quiz
•
6th - 9th Grade
11 questions
6.10 Circle Graphs

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Other
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
30 questions
Teacher Facts

Quiz
•
6th Grade
24 questions
Flinn Lab Safety Quiz

Quiz
•
5th - 8th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Essential Lab Safety Practices

Interactive video
•
6th - 10th Grade