Proportionality Review

Proportionality Review

7th Grade

22 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

PROPORTIONALITY STUDY GUIDE -7TH GRADE

PROPORTIONALITY STUDY GUIDE -7TH GRADE

7th Grade

17 Qs

percent unit study guide

percent unit study guide

7th Grade

23 Qs

Degree Turns

Degree Turns

4th Grade - University

20 Qs

Proportionality Review Quiz

Proportionality Review Quiz

7th Grade

17 Qs

Unit 3: Percents Test Review

Unit 3: Percents Test Review

7th Grade

18 Qs

Proportionality Review

Proportionality Review

7th Grade

18 Qs

Percents and Linear Expressions

Percents and Linear Expressions

6th - 7th Grade

18 Qs

Test 3 Review

Test 3 Review

7th Grade

19 Qs

Proportionality Review

Proportionality Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Easy

7.4.D, 7.4.B, 7.4.E

Standards-aligned

Created by

Ashley Diaz

Used 1+ times

FREE Resource

22 questions

Show all answers

1.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

At the neighborhood Fourth of July party, Mrs. O'Conner plans to serve banana pudding. She plans to make 2 batches for every 9 people attending. If 72 people will attend the Fourth of July party, how many batches does Mrs. O'Conner need to make?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

7.4.D

2.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Find the missing value.

​ ​ ​ (a)  

25.2
33
32.1
1.9
28.8

Tags

7.4.D

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

A gear rotates 8 times every 15 seconds. Based on this information, put a check mark next to any true statement below.

The gear rotates 48 times in 90 seconds.

The gear rotates 32 times in one minute.

The gear rotates 16 times in 30 seconds.

The gear rotates 24 times in 60 seconds.

Answer explanation

The gear rotates 8 times every 15 seconds. So, in one minute (60 seconds), it would rotate 32 times (8*4). Therefore, the statement 'The gear rotates 32 times in one minute' is true. The other statements do not correctly represent the gear's rotation speed.

Tags

7.4.D

4.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

A dolphin jumps 54 times in a 6-hour period. At this rate, how many jumps would be expected in a 2-hour period?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

7.4.D

5.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

A package of 12 cans of black beans cost $6.84. What is the cost of one can of black beans?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

7.4.D

6.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Michaela spent $234 preparing for a party with 18 guests. Each guest costs the same amount of money. How many guests could attend a party that cost $104 to prepare?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

7.4.D

7.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Use the model to determine the fraction, decimal, and percent that the shaded portion represents.

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

7.4.D

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?