Spiral #8

Spiral #8

11th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Entre2 ASK Practice Exam Part 4 (#38-50)

Entre2 ASK Practice Exam Part 4 (#38-50)

9th - 12th Grade

13 Qs

Revamped New Hire Induction

Revamped New Hire Induction

KG - 12th Grade

15 Qs

Financial Sector (CSEC)

Financial Sector (CSEC)

5th Grade - University

14 Qs

Kuiz Akaun Tingkatan 5 (Modul 6)

Kuiz Akaun Tingkatan 5 (Modul 6)

10th - 12th Grade

15 Qs

SEM Stadium Design

SEM Stadium Design

9th - 12th Grade

14 Qs

SOP Administrasi Transaksi & Alur Transaksi

SOP Administrasi Transaksi & Alur Transaksi

10th - 12th Grade

14 Qs

Quiz Adm Transaksi

Quiz Adm Transaksi

11th Grade

10 Qs

LIBF- UNIT 2 TOPIC 8

LIBF- UNIT 2 TOPIC 8

10th - 11th Grade

11 Qs

Spiral #8

Spiral #8

Assessment

Quiz

Business

11th Grade

Easy

Created by

Tracy DiMarco

Used 4+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Debit cards are a convenient way to pay because you don’t have to carry cash or take time to write a check.

True

False

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

If you spend more money than is in your account, your bank will charge you a fee.

True

False

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

When using a credit card, you will be charged interest if the balance is not paid within 30 days.

True

False

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Which tax is based on the amount of money you earn?

Sales Tax
Property Tax
Income Tax

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Which method of payment may you have to pay interest?

Cash
Check
Debit Card
Credit Card

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Josie's gross wages are $2,200. If her income tax rate is 20%, how much will her employer withold?

$40

$2,220

$440

$4,000

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Chelsie is shopping for meat at the supermarket. Which is the best buy?

1 pound for $3.66.

2 pounds for $7.04

4 pounds for $13.76

5 pounds for $17.50

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?