Bell Work Oct 30

Bell Work Oct 30

6th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

6.5 Part 2

6.5 Part 2

6th Grade

10 Qs

stranger things quiz

stranger things quiz

6th - 8th Grade

11 Qs

Who knows Me The best

Who knows Me The best

6th Grade

10 Qs

Games Quizizz

Games Quizizz

KG - Professional Development

9 Qs

Dessert

Dessert

KG - 8th Grade

13 Qs

Wengie

Wengie

4th - 12th Grade

10 Qs

Stranger things

Stranger things

3rd Grade - Professional Development

10 Qs

Wicked

Wicked

KG - Professional Development

10 Qs

Bell Work Oct 30

Bell Work Oct 30

Assessment

Quiz

Other

6th Grade

Easy

Created by

Lissa Teston

Used 2+ times

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If 3 pens cost $6, how much would 5 pens cost?

$10

$12

$15

$8

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Solve the proportion: 5/8 = 15/x.

24

40

60

10

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A map scale is 1 inch represents 10 miles. If two cities are 3.5 inches apart on the map, how far are they in real life?

35 miles

100 miles

3.5 miles

0.35 miles

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A car travels 240 miles in 4 hours. How far can it travel in 7 hours?

320 miles

560 miles

420 miles

180 miles

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Simplify the ratio 15:25.

10:15

5:3

3:5

1:2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If 2 pizzas cost $12, how much would 8 pizzas cost?

$48

$24

$36

$60

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which is the better deal? Oreos $2.98 for 15 oz OR Chips Ahoy $2.50 for 14 oz

Oreos

Chips Ahoy

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Layla bought 3 soda cans for $2.55. How much does one can of soda cost?

$1.00

$0.85

$0.35

$1.10