Bell Work Oct 30

Quiz
•
Other
•
6th Grade
•
Easy
Lissa Teston
Used 2+ times
FREE Resource
8 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
If 3 pens cost $6, how much would 5 pens cost?
$10
$12
$15
$8
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Solve the proportion: 5/8 = 15/x.
24
40
60
10
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A map scale is 1 inch represents 10 miles. If two cities are 3.5 inches apart on the map, how far are they in real life?
35 miles
100 miles
3.5 miles
0.35 miles
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A car travels 240 miles in 4 hours. How far can it travel in 7 hours?
320 miles
560 miles
420 miles
180 miles
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Simplify the ratio 15:25.
10:15
5:3
3:5
1:2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
If 2 pizzas cost $12, how much would 8 pizzas cost?
$48
$24
$36
$60
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better deal? Oreos $2.98 for 15 oz OR Chips Ahoy $2.50 for 14 oz
Oreos
Chips Ahoy
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Layla bought 3 soda cans for $2.55. How much does one can of soda cost?
$1.00
$0.85
$0.35
$1.10
Similar Resources on Wayground
10 questions
Distance Speed and Time

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Proportion Problems

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Decimals by Whole Numbers

Quiz
•
4th - 7th Grade
10 questions
Ratios and Proportional Relationships

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Ratios Practice Quiz #2

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Winter Fun

Quiz
•
5th - 12th Grade
10 questions
Untitled Quiz

Quiz
•
4th Grade - University
10 questions
Unit Price or Better Buy?

Quiz
•
5th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Other
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
24 questions
Flinn Lab Safety Quiz

Quiz
•
5th - 8th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Continents and the Oceans

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Getting to know YOU icebreaker activity!

Quiz
•
6th - 12th Grade