
Unit Rate Quiz
Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+3
Standards-aligned
John Hogan
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the definition of unit rate?
The definition of unit rate is the ratio between two different quantities where both quantities are equal to 1.
The definition of unit rate is the ratio between two different quantities where one of the quantities is equal to 0.
The definition of unit rate is the ratio between two different quantities where both quantities are equal to 0.
The definition of unit rate is the ratio between two different quantities where one of the quantities is equal to 1.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you calculate unit rate?
Divide the quantity or amount of one item by the quantity or amount of another item.
Add the quantity or amount of one item to the quantity or amount of another item.
Subtract the quantity or amount of one item from the quantity or amount of another item.
Multiply the quantity or amount of one item by the quantity or amount of another item.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Solve the following word problem: A car travels 240 miles in 4 hours. What is the unit rate of the car's speed?
40 miles per hour
60 miles per hour
120 miles per hour
30 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Solve the following word problem: A store sells 6 apples for $2. What is the unit rate of the cost per apple?
$0.25
$0.33
$0.50
$0.10
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Compare the unit rates: 5 miles in 2 hours and 10 miles in 4 hours. Which one is greater?
Both unit rates are equal.
The unit rates cannot be compared.
The unit rate of 10 miles in 4 hours is greater.
The unit rate of 5 miles in 2 hours is greater.
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
True or False: If two quantities have the same unit rate, they are proportional.
Not necessarily
Sometimes
True
False
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Solve the following word problem: A machine can produce 100 widgets in 2 hours. How many widgets can it produce in 5 hours?
150
50
300
250
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
0 questions
Unit Rate and Unit Price Quiz
Quiz
•
0 questions
Rate of Change and Unit Rate
Quiz
•
0 questions
Unit Rates
Quiz
•
0 questions
Unit Rates and Proportions Practice
Quiz
•
0 questions
Unit rate and proportions review
Quiz
•
0 questions
unit rate
Quiz
•
0 questions
Rates & Unit Rates Review
Quiz
•
0 questions
Ratios, Unit Rates, and Proportional Relationships Quiz
Quiz
•
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Solving Systems of Equations by Graphing
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Scatter Plots and Line of Best Fit
Quiz
•
8th Grade
12 questions
8th U4L11 On Both of the Lines
Quiz
•
8th Grade
33 questions
Algebra 1 Semester 1 Final 2025
Quiz
•
8th - 10th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
