
Unit Rates
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Kristin Girard
Used 1+ times
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which is the better deal? Oreos $2.98 for 15 oz OR Chips Ahoy $2.50 for 14 oz
Oreos
Chips Ahoy
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Paco paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour for renting the bike?
$79.80
$13.30
$6.00
$13.31
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Layla bought 3 soda cans for $2.55. How much does one can of soda cost?
$1.00
$0.85
$0.35
$1.10
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A store had 2 blue chairs for $22.78 or 6 red chairs for $67.80. Which color chair has the lower unit price?
2 blue chairs for $22.78
6 red chairs for $67.80
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What's the better deal? 12 gallons of gas for $33 OR 5 gallons of gas for $14?
12 gallons of gas for $33
5 gallons of gas for $14
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
My mother purchased 9 candy bars at Food City for $13.50. What is the unit price?
$2.00
$1.75
$1.50
Not Here
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A book store was selling 5 books for $26.35. Online, you could buy 2 books for $10.58. Which store has a lower unit price?
Bookstore
Online
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Rate and Unit Rate Quiz
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Math 6 RP.2 Finding Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
16 questions
Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)
Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Finding unit rates
Quiz
•
6th Grade
13 questions
Unit Rate with Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
6th - 7th Grade
9 questions
Unit Rates and Comparing Rates
Quiz
•
6th Grade
9 questions
Unit Rates
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Ratio tables, unit rates, best buy and graphs
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26
Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1
Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey
Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE
Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics
Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines
Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
6th Grade
34 questions
Math Review
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math Review
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers
Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One Step Equations
Quiz
•
6th Grade
16 questions
Place Value Quiz
Quiz
•
6th Grade
18 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th - 7th Grade
