Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Decimal Multiplication and Division

Decimal Multiplication and Division

5th - 6th Grade

16 Qs

Module 1 Topic C Review

Module 1 Topic C Review

6th Grade

15 Qs

Better Buy: Unit Rate

Better Buy: Unit Rate

6th - 8th Grade

11 Qs

Compare Rates

Compare Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates and Comparing Rates

Unit Rates and Comparing Rates

6th Grade

9 Qs

Rate and Unit Rate Quiz

Rate and Unit Rate Quiz

6th Grade

10 Qs

Math 6 RP.2 Finding Unit Rates

Math 6 RP.2 Finding Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

6th - 7th Grade

16 Qs

Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

6.4.H

Standards-aligned

Created by

Kristin Girard

Used 1+ times

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Which is the better deal? Oreos $2.98 for 15 oz OR Chips Ahoy $2.50 for 14 oz

Oreos

Chips Ahoy

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Paco paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour for renting the bike?

$79.80

$13.30

$6.00

$13.31

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Layla bought 3 soda cans for $2.55. How much does one can of soda cost?

$1.00

$0.85

$0.35

$1.10

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

A store had 2 blue chairs for $22.78 or 6 red chairs for $67.80. Which color chair has the lower unit price?

2 blue chairs for $22.78

6 red chairs for $67.80

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

What's the better deal? 12 gallons of gas for $33 OR 5 gallons of gas for $14?

12 gallons of gas for $33

5 gallons of gas for $14

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

My mother purchased 9 candy bars at Food City for $13.50.  What is the unit price?

$2.00

$1.75

$1.50

Not Here

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

A book store was selling 5 books for $26.35. Online, you could buy 2 books for $10.58. Which store has a lower unit price?

Bookstore

Online

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?