Word Problems Quiz

Word Problems Quiz

6th - 8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

6th Grade NNS/C&E #2

6th Grade NNS/C&E #2

6th Grade

10 Qs

LS 11.21

LS 11.21

6th - 7th Grade

11 Qs

Geometry - Check-up 1

Geometry - Check-up 1

7th - 8th Grade

11 Qs

Proportions and Ratios

Proportions and Ratios

7th Grade

12 Qs

Ratio & Proportion

Ratio & Proportion

6th Grade

15 Qs

ASSESSMENT VOCABULARY- PART 2

ASSESSMENT VOCABULARY- PART 2

6th - 8th Grade

12 Qs

PRODUCTOS NOTABLES

PRODUCTOS NOTABLES

6th - 9th Grade

10 Qs

Word Problems Quiz

Word Problems Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

CCSS
3.OA.D.8, HSA.CED.A.3, 7.EE.B.4A

+4

Standards-aligned

Created by

Adriana Price

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Lee charges $3 for a basket and $2.50 for each pound of fruit picked at the orchard. Write an equation in y = mx + b form for the total cost of x pounds of fruit from the orchard.
y = 3x + 2.5
y = 2.50x + 3
y = 2.50x 
y = 3x + 2.50

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.LE.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Robert has 19 toy cars in his car collection. Kenny has three times as many toy cars as Robert. How many cars does Kenny have?
22
38
57
60

Tags

CCSS.4.OA.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A toy company spends $1500 per day for factory expenses plus $8 to make each teddy bear.  They sell the teddy bears for $12 a piece.  Which equation could be used to find the number of bears t the company has to sell in one day to equal its daily cost?
1500 + 8t = 12
12 + 8t = 1500
1500 + 8t = 12t
8t = 12t + 1500

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

WRITE AN EQUATION
For a field trip 4 students rode in cars and the rest filled nine buses. How many students were in each bus if 472 students were on the trip?
4x=472
9x=472
4+9x=472
4+x=472

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Maria has 25 dollars.  She has to buy a gallon of milk which costs $3.50.  She wants to spend the rest of her money on cereal.  If each box of cereal costs $4.50, how many can she purchase?
4 boxes
5 boxes
6 boxes
7 boxes

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Terry had his car repaired at Ace Auto.  He was charged $50 per hour of labor plus $150 for parts.  His total bill for the repair before tax was $375.  How many hours of labor was Terry charged for?
2.5 hours
4.5 hours
7.5 hours
10.5 hours

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

 For soccer season, Lacey wants to buy a new soccer ball, a pair of shorts, and a pair of soccer shoes. The ball costs $11.80, the shorts cost $9.55, and the shoes cost $11.75. Lacey has $11.90. How much more money does Lacey need?
33.10
21.20
45.00
22.80

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?