Answer each question and explain or show your reasoning. If you get stuck, consider drawing a double-number line diagram. Eight avocados cost $4. How much do 16 avocados cost?
How Much for One? - Using ratio

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium
Ray Okot
Used 2+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Answer each question and explain or show your reasoning. If you get stuck, consider drawing a double-number line diagram. Eight avocados cost $4. How much do 20 avocados cost?
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Answer each question and explain or show your reasoning. If you get stuck, consider drawing a double-number line diagram. Eight avocados cost $4. How much do 9 avocados cost?
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Answer each question and explain or show your reasoning. If you get stuck, consider drawing a double-number line diagram. Twelve large bottles of water cost $9. How many bottles can you buy for $3?
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Answer each question and explain or show your reasoning. If you get stuck, consider drawing a double-number line diagram. Twelve large bottles of water cost $9. What is the cost per bottle of water?
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Answer each question and explain or show your reasoning. If you get stuck, consider drawing a double-number line diagram. Twelve large bottles of water cost $9. How much would 7 bottles of water cost?
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Answer each question and explain or show your reasoning. If you get stuck, consider drawing a double number line diagram. A 10-pound sack of flour costs $8.
How much does 40 pounds of flour cost?
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Grade 6 | Unit 4 | Lesson 14: Fractional Lengths in Triangles and Prisms | Practice Problems

Quiz
•
6th Grade - University
8 questions
OpenUp 6th Math 2.14 Review

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Grade 6 | Unit 2 | Lesson 15: Part-Part-Whole Ratios | Practice Problems

Quiz
•
6th Grade - University
12 questions
Grade 6 | Unit 3 | Lesson 13: Benchmark Percentages | Practice Problems

Quiz
•
6th Grade - University
6 questions
Grade 6 | Unit 2 | Lesson 16: Solving More Ratio Problems | Practice Problems

Quiz
•
6th Grade - University
8 questions
Grade 6 | Unit 5 | Lesson 3: Adding and Subtracting Decimals with Few Non-Zero Digits | Practice Problems

Quiz
•
6th Grade - University
14 questions
Ratios, Ratio Tables and Double Number lines and Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Grade 6 | Unit 2 | Lesson 15: Part-Part-Whole Ratios | Practice Problems

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade