Search Header Logo
  1. Resource Library
  2. Math
  3. Percents, Ratios, And Rates
  4. Unit Price
  5. Unit Price And Equivalent Ratios Practice

Unit Price and Equivalent Ratios Practice

Authored by Leilani Turner

Mathematics

6th - 8th Grade

CCSS covered

Used 3+ times

Unit Price and Equivalent Ratios Practice
AI

AI Actions

Add similar questions

Adjust reading levels

Convert to real-world scenario

Translate activity

More...

31 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The store was selling 4 chocolate bars for $2.00. How much would one chocolate bar cost?

$1.00 per bar
$2.00 per bar
$0.50 per bar
$0.25 per bar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Apples sell 4 for $2.40. How much do 6 apples cost?

$0.60
$0.40
$2.80
$3.60

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?

$0.40
$9.00
$2.50
$0.90

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

8.  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.

$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

Media Image

Sara Lee Turkey $6.58 per lb.
or
Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.

Sara Lee
Butterball

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

Media Image

Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.

Oreos
Chips Ahoy

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Ellie made $45 babysitting for 6 hours. How much does she make per hour?

$45 per hour

$7.50 per hour

$2.70 per hour

$6.70 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Access all questions and much more by creating a free account

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Microsoft

Continue with Microsoft

or continue with

Facebook

Facebook

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?