Ava Bought 5 apples for $1.73 each. How much money did she spend?

Money Multiplication
Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Thomas Hearn
Used 1+ times
FREE Resource
4 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$5.34
$7.88
$2.48
$8.65
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Parks bought 9 pencils for $2.75 each. How much did he spend?
$2.75
$10.93
$25.00
$24.75
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Each ski pass costs $109. If Greyson buys 5 ski passes, how much money did she spend?
$114
$545
$104
$554
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Saylor bought 7 ninja lessons from a top ninja instructor. Each lesson cost $459. How much did Saylor spend on ninja lessons?
$3,213
$2,313
$4,113
$1,213
Similar Resources on Quizizz
8 questions
Multiplying Decimals B
Quiz
•
3rd - 5th Grade
9 questions
Multiply Decimals
Quiz
•
5th - 6th Grade
7 questions
Multiply and Divide Decimals
Quiz
•
5th - 6th Grade
6 questions
Multiplying and Dividing Decimals Word Problems
Quiz
•
5th Grade
9 questions
Math - Lesson 41 - Multiply Decimal By Whole Number
Quiz
•
5th Grade
7 questions
Addition and Subtraction of Decimal Numbers
Quiz
•
5th Grade
7 questions
NF.1-3/5-7 Quiz
Quiz
•
5th Grade
9 questions
Decimal Multiplication
Quiz
•
4th - 6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
25 questions
SS Combined Advisory Quiz
Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Week 4 Student In Class Practice Set
Quiz
•
9th - 12th Grade
40 questions
SOL: ILE DNA Tech, Gen, Evol 2025
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
NC Universities (R2H)
Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
June Review Quiz
Quiz
•
Professional Development
20 questions
Congruent and Similar Triangles
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Triangle Inequalities
Quiz
•
10th - 12th Grade
