Money Multiplication

Money Multiplication

5th Grade

4 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Estimate the Product of a Decimal and a Whole Number

Estimate the Product of a Decimal and a Whole Number

4th - 5th Grade

7 Qs

Adding Decimals

Adding Decimals

5th Grade

8 Qs

Fun math

Fun math

4th - 5th Grade

9 Qs

Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

4th - 5th Grade

8 Qs

Multiplication of Decimals

Multiplication of Decimals

5th Grade

6 Qs

Multiplication and Division Word Problems

Multiplication and Division Word Problems

4th - 5th Grade

9 Qs

ziggen's game

ziggen's game

5th Grade

6 Qs

Add and Subtract Decimals Word Problems

Add and Subtract Decimals Word Problems

5th Grade - University

9 Qs

Money Multiplication

Money Multiplication

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Thomas Hearn

Used 1+ times

FREE Resource

4 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Ava Bought 5 apples for $1.73 each. How much money did she spend?

$5.34

$7.88

$2.48

$8.65

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Parks bought 9 pencils for $2.75 each. How much did he spend?

$2.75

$10.93

$25.00

$24.75

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Each ski pass costs $109. If Greyson buys 5 ski passes, how much money did she spend?

$114

$545

$104

$554

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Saylor bought 7 ninja lessons from a top ninja instructor. Each lesson cost $459. How much did Saylor spend on ninja lessons?

$3,213

$2,313

$4,113

$1,213

Discover more resources for Mathematics