Analyzing Cost per Unit

Analyzing Cost per Unit

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

02-12-CW Classwork - 19 / 20 OCTOBER

02-12-CW Classwork - 19 / 20 OCTOBER

6th Grade

10 Qs

Better Buy: Unit Rate

Better Buy: Unit Rate

6th - 8th Grade

11 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Applying Rate and Ratio Reasoning

Applying Rate and Ratio Reasoning

6th Grade - University

15 Qs

Let's Plan A Party

Let's Plan A Party

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Week 15 Practice Problems

Week 15 Practice Problems

6th - 8th Grade

10 Qs

Ratios, Proportions, Rates

Ratios, Proportions, Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Analyzing Cost per Unit

Analyzing Cost per Unit

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3B

Standards-aligned

Created by

Christine Cunningham

Used 4+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is the better deal: 5 apples for $3 or 3 apples for $2?

5 apples for $3

2 apples for $1

10 apples for $5

3 apples for $2

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is the better deal: 10 pencils for $5 or 6 pencils for $3?

Both deals are equally good.

10 pencils for $5 is the better deal.

6 pencils for $3 is the better deal.

It is impossible to determine which deal is better without more information.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is the better deal: 2 liters of soda for $1.50 or 1 liter of soda for $0.75?

Both deals are equally good.

1 liter of soda for $0.75 is a better deal

2 liters of soda for $1.50 is a better deal

There is not enough information to determine which deal is better

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is the better deal: 4 bags of chips for $6 or 3 bags of chips for $4.50?

The deal with 4 bags of chips for $6 is better.

The deal with 3 bags of chips for $4.50 is better.

Neither deal is a good deal.

Both deals are equally good.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is the better deal: 8 cans of soup for $10 or 5 cans of soup for $7.50?

10 cans of soup for $15

5 cans of soup for $7.50

3 cans of soup for $5

8 cans of soup for $10

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is the better deal: 6 boxes of cereal for $9 or 4 boxes of cereal for $6?

Both deals are equally good.

The deal with 4 boxes of cereal for $6 is better.

The deal with 6 boxes of cereal for $9 is better.

It is impossible to determine which deal is better without more information.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is the better deal: 3 packs of gum for $2.50 or 2 packs of gum for $1.75?

3 packs of gum for $2.50

5 packs of gum for $2.75

4 packs of gum for $3.00

2 packs of gum for $1.75

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?