Analyzing Cost per Unit

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Christine Cunningham
Used 4+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is the better deal: 5 apples for $3 or 3 apples for $2?
5 apples for $3
2 apples for $1
10 apples for $5
3 apples for $2
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is the better deal: 10 pencils for $5 or 6 pencils for $3?
Both deals are equally good.
10 pencils for $5 is the better deal.
6 pencils for $3 is the better deal.
It is impossible to determine which deal is better without more information.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is the better deal: 2 liters of soda for $1.50 or 1 liter of soda for $0.75?
Both deals are equally good.
1 liter of soda for $0.75 is a better deal
2 liters of soda for $1.50 is a better deal
There is not enough information to determine which deal is better
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is the better deal: 4 bags of chips for $6 or 3 bags of chips for $4.50?
The deal with 4 bags of chips for $6 is better.
The deal with 3 bags of chips for $4.50 is better.
Neither deal is a good deal.
Both deals are equally good.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is the better deal: 8 cans of soup for $10 or 5 cans of soup for $7.50?
10 cans of soup for $15
5 cans of soup for $7.50
3 cans of soup for $5
8 cans of soup for $10
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is the better deal: 6 boxes of cereal for $9 or 4 boxes of cereal for $6?
Both deals are equally good.
The deal with 4 boxes of cereal for $6 is better.
The deal with 6 boxes of cereal for $9 is better.
It is impossible to determine which deal is better without more information.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is the better deal: 3 packs of gum for $2.50 or 2 packs of gum for $1.75?
3 packs of gum for $2.50
5 packs of gum for $2.75
4 packs of gum for $3.00
2 packs of gum for $1.75
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Solving Using Ratios

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Better Buy!

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratio and Rate Reasoning

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Compare Unit Rates: Consumer Math

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Ratios, Proportions, Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Better Buy: Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Rate and Unit Rate Word Problems

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Applying Rate and Ratio Reasoning

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade