2-5 Compare Proportional Relationships

2-5 Compare Proportional Relationships

8th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Writing Linear Functions

Writing Linear Functions

8th Grade

10 Qs

Module 10

Module 10

7th - 8th Grade

10 Qs

Algebraic Multiple Representations

Algebraic Multiple Representations

6th Grade - University

15 Qs

4.8 modeling real world linear relationships check in

4.8 modeling real world linear relationships check in

8th Grade

18 Qs

Linear Word Problems

Linear Word Problems

8th - 9th Grade

13 Qs

Math 8 EOG Review

Math 8 EOG Review

8th Grade

17 Qs

Comparing Linear Functions

Comparing Linear Functions

8th - 9th Grade

15 Qs

TOPIC 2 TEST REVIEW ANALYZE AND SOLVE LINEAR EQUATIONS

TOPIC 2 TEST REVIEW ANALYZE AND SOLVE LINEAR EQUATIONS

8th Grade

16 Qs

2-5 Compare Proportional Relationships

2-5 Compare Proportional Relationships

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.3, 6.RP.A.1

+4

Standards-aligned

Created by

Amanda Cobb

Used 7+ times

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

DROPDOWN QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Delicious Deli and Magnificent Market both sell potato salad by the pound. The table shows how much Delicious Deli charges and the graph shows how much Magnificent Market charges. Who charges less per pound?

(a)  
Delicious Deli
Magnificent Market

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

DROPDOWN QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The school is building new beach volleyball courts and are looking at companies that can deliver a lot of sand. The cost, y, of buying x cubic yards of sand from Salty Sand is shown in the table. The equation y=29x describes the cost of sand from Sandy Shoes. Which company is the better buy?

​ (a)  

Sandy Shoes
Salty Sand

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Jeff and Karen are both tutors. They each charge different hourly rates. Jeff earns $90 for every 4 hours he tutors. The graph shows how much Karen earns. Who makes more per hour?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

DROPDOWN QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Your local bakery is testing two different bread recipes. The equation y=5.25x describes how much flour the Quick Bread recipe calls for. The graph shows how much flour the Fast Bread calls for. Which recipe uses less flour per loaf of bread?​ (a)  

Fast Bread
Quick Bread

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.C.9

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

DROPDOWN QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Mike and Stephanie are training for a race next month. The equation y=2.8x describes the number of meters, y, that Mike can run in x seconds. The graph shows the distance Stephanie can run over time. Who can run faster?

​ (a)  

Stephanie
Mike

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.C.9

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A factory makes wireless earbuds and headphones. There is a proportional relationship between the number of each item the factory produces and the cost of production. It costs the factory $1,050 to produce 30 pairs of earbuds. The table shows the cost to produce different numbers of headphones. Which item is more expensive to make?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Ann and Bob each walk their dogs in the morning. The table show's Ann's rate and the graph shows Bob's rate. Who walks at a faster rate?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?