DOL M3 6

DOL M3 6

3rd Grade

5 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

word problems

word problems

2nd - 3rd Grade

10 Qs

One Step vs. Two Steps Sort

One Step vs. Two Steps Sort

3rd Grade

10 Qs

3rd Grade Multiplication Assessment

3rd Grade Multiplication Assessment

3rd Grade

10 Qs

Solving Fun Addition & Subtraction Word Problems

Solving Fun Addition & Subtraction Word Problems

2nd Grade - University

10 Qs

+,-,X,/

+,-,X,/

3rd Grade

10 Qs

Grade 3 Multiplication: Solve Problems with Arrays

Grade 3 Multiplication: Solve Problems with Arrays

3rd Grade - University

10 Qs

Multiplication and Division Word Problems

Multiplication and Division Word Problems

3rd Grade

10 Qs

3rd Grade Review- Numbers and Operations in Base Ten

3rd Grade Review- Numbers and Operations in Base Ten

3rd Grade

10 Qs

DOL M3 6

DOL M3 6

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd Grade

Hard

Created by

Sequoya Guinn

Used 2+ times

FREE Resource

5 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

There are two different vegetables in a garden. 


  • There are 6 rows that have 7 cabbage plants in each row. 

  • There are 39 carrots plants. 


How many vegetable plants are there in the garden?

A

B

C

D

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mrs. Evans had 4 trays of cookies. Each tray had 9 cookies. She sold 17 of these cookies. How many cookies did Mrs. Evans have left?

A

B

C

D

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Lisa played a game 7 times. Each time she played, she threw 5 blue balls and 4 red balls at a target. 


What was the total number of balls Lisa threw at the target? 

A

B

C

D

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A bakery sells boxes of doughnuts by the dozen. They also sell muffins in packs of 6. Matthew’s mom bought 1 box of doughnuts and 3 pack of muffins for him to share with his soccer team.


How many total doughnuts and muffins did Matthew’s mom buy? Use the RDW to show your solution. 

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Hannah has $500. She buys a camera for $435 and 4 other items for $9 each. Now Hannah wants to buy speakers for $50. Does she have enough money to buy the speakers? Explain your solution.