Unit 2 - Ratios

Unit 2 - Ratios

6th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

M1 Mid Module Test Review

M1 Mid Module Test Review

6th Grade

12 Qs

MGSE.7.G2 (Triangles)

MGSE.7.G2 (Triangles)

KG - University

10 Qs

Proportion Word Problems

Proportion Word Problems

6th Grade

10 Qs

Percents and Interest Review

Percents and Interest Review

6th - 8th Grade

10 Qs

Time

Time

6th Grade

10 Qs

business math

business math

6th Grade

10 Qs

Ratio Tables

Ratio Tables

6th Grade

11 Qs

Ratio

Ratio

6th Grade

11 Qs

Unit 2 - Ratios

Unit 2 - Ratios

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

Created by

Erin Chace

Used 4+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe for banana bread calls for 3 cups of flour for every 5 bananas. How many cups of flour are needed for 15 bananas?

25 cups

20 cups

13 cups

9 cups

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Choose a ratio that is equivalent to 8:20

3:15

4:5

24:60

16:28

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A shade of orange paint calls for 4 cups of red paint to 3 cups of yellow paint. Riku bought 12 cups of yellow paint. How much red paint will he need?

16 cups

12 cups

4 cups

7 cups

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe for orange paint calls for 4 cups of red paint to 3 cups of yellow paint. If you need 42 total cups of paint to paint a room, how much red paint will you need?

18

24

7

39

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

5 lemons cost $2.75. How much would 15 lemons cost?

$8.25

$0.55

$5.50

$41.25

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

5 lemons cost $2.75. How much would 7 lemons cost?

$0.55

$19.25

$3.85

$8.25

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

While jumping rope, Anna’s heart beats 50 times in 20 seconds. While dancing, her heart beats 30 times in 15 seconds. Which activity makes her heart beat faster?

Jumping rope

Dancing

They are the same

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Lukas is saving up $120 for sneakers. He gets paid $48 for 4 hours of work. How many hours does he need to work to earn $120?

4 hours

30 hours

10 hours

2.5 hours

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The town of Desville requires that for every 6 plots of land used for buildings, 2 plots of land must be used for green space. A company bought 24 plots of land. How many can it use for buildings?

18 plots

6 plots

12 plots

24 plots