Proportionality Unit Test

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+4
Standards-aligned
Ardre'ian Ervin
Used 8+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 6 pts
Marie purchased a $49.00 gift for a baby shower. She uses a coupon that offers 20% off. How much will Marie spend on the gift after the coupon?
$49.00
$15.50
$39.20
$39.99
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
5 mins • 6 pts
A local flower shop sells a dozen roses for $12.85. Based on this information, which of the following could be true?
A. $38.55 for 36 roses
B. $64.25 for five dozen roses
C. $25.70 for 18 roses
D. $32.13 for two dozen roses
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 6 pts
A box of cereal weighs 14 ounces and costs $2.66. What is the price per ounce of the cereal?
A. $0.14
B. $0.19
C. $0.21
D. $0.24
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 6 pts
Romeo paid $380.75 in car repairs. The sales tax rate is 7.5%. Which of the following is a reasonable estimate for the total Romeo paid to repair his car?
A. $28.50
B. $410.00
C. $352.50
D. $442.00
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 6 pts
Which set of ratios below is NOT equivalent to 3:4?
A. 6 to 9
B. 9 to 12
C. 15 to 20
D. 18 to 24
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 6 pts
Joey is 4 feet 8 inches tall. There are 2.54 centimeters in 1 inch. What is Joey's height in centimeters?
A. 142.24 centimeters
B. 152.4 centimeters
C. 157.48 centimeters
D. 172.8 centimeters
Tags
CCSS.6.RP.A.3D
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 6 pts
Airfare from Atlanta, GA to Nashville, TN was decreased from $250 to $180. By what percentage did the cost of the airfare change?
A. An increase of 28%
B. An increase of 39%
C. A decrease of 28%
D. A decrease of 39%
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Percent Word Problems: Tax, Tip, Discount

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Rothgeb SAT Math Quiz #2

Quiz
•
7th - 10th Grade
10 questions
A.2.2 Discounts, Tax & Tips

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Metric Units

Quiz
•
4th - 7th Grade
16 questions
Problem Solving

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Markup/Discount

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Sales tax, tip, discount, markup

Quiz
•
7th Grade
15 questions
discount, markdown practice

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding Integers

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Combining Like Terms and Distributive Property Practice

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade