Proportionality Unit Test

Proportionality Unit Test

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Review in Quarter 3- Summative Test 4

Review in Quarter 3- Summative Test 4

1st - 7th Grade

15 Qs

Remedial PTS Gasal Matematika Kelas 7

Remedial PTS Gasal Matematika Kelas 7

7th Grade

20 Qs

RUNG CHUÔNG VÀNG (P3)

RUNG CHUÔNG VÀNG (P3)

1st - 11th Grade

20 Qs

Procenty - sprawdzian

Procenty - sprawdzian

6th - 7th Grade

18 Qs

ôn tập chương 2 tam giac toán 7

ôn tập chương 2 tam giac toán 7

7th - 8th Grade

15 Qs

Mathematics

Mathematics

7th - 8th Grade

10 Qs

Négyszögek - tulajdonságai

Négyszögek - tulajdonságai

7th - 8th Grade

20 Qs

Réduction d'expressions littérales

Réduction d'expressions littérales

7th Grade - University

20 Qs

Proportionality Unit Test

Proportionality Unit Test

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.3C, 6.RP.A.3D, 6.RP.A.3B

+4

Standards-aligned

Created by

Ardre'ian Ervin

Used 8+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 6 pts

Marie purchased a $49.00 gift for a baby shower. She uses a coupon that offers 20% off. How much will Marie spend on the gift after the coupon?

$49.00

$15.50

$39.20

$39.99

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

5 mins • 6 pts

A local flower shop sells a dozen roses for $12.85. Based on this information, which of the following could be true?

A. $38.55 for 36 roses

B. $64.25 for five dozen roses

C. $25.70 for 18 roses

D. $32.13 for two dozen roses

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 6 pts

A box of cereal weighs 14 ounces and costs $2.66. What is the price per ounce of the cereal?

A. $0.14

B. $0.19

C. $0.21

D. $0.24

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 6 pts

Romeo paid $380.75 in car repairs. The sales tax rate is 7.5%. Which of the following is a reasonable estimate for the total Romeo paid to repair his car?

A. $28.50

B. $410.00

C. $352.50

D. $442.00

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 6 pts

Which set of ratios below is NOT equivalent to 3:4?

A. 6 to 9

B. 9 to 12

C. 15 to 20

D. 18 to 24

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 6 pts

Joey is 4 feet 8 inches tall. There are 2.54 centimeters in 1 inch. What is Joey's height in centimeters?

A. 142.24 centimeters

B. 152.4 centimeters

C. 157.48 centimeters

D. 172.8 centimeters

Tags

CCSS.6.RP.A.3D

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 6 pts

Airfare from Atlanta, GA to Nashville, TN was decreased from $250 to $180. By what percentage did the cost of the airfare change?

A. An increase of 28%

B. An increase of 39%

C. A decrease of 28%

D. A decrease of 39%

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?