Marie purchased a $49.00 gift for a baby shower. She uses a coupon that offers 20% off. How much will Marie spend on the gift after the coupon?
Unit 3 SCA Corrections

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Ashley Diaz
Used 2+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
2 mins • 1 pt
Answer explanation
Marie will spend $39.20 on the gift after applying the 20% off coupon.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A recipe for apple cider calls for 4 cups of apple juice and 3 cups of water. Which equation can be used to find x, the percent of apple juice in the recipe?
4/3 = X/100
3/4 = X/100
7/3 = 100/X
7/4 = 100/X
Answer explanation
The equation 4/7 = 3/X can be used to find x, the percent of apple juice in the recipe. This equation represents the ratio of apple juice to the total mixture.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A box of cereal weighs 14 ounces and costs $2.66. What is the price per ounce of the cereal?
$0.14
$0.19
$0.21
$0.24
Answer explanation
The price per ounce of the cereal is $0.19. To find this, divide the cost of the cereal ($2.66) by its weight (14 ounces). The correct choice is $0.19.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Romeo paid $380.75 in car repairs. The sales tax rate is 7.5%. Which of the following is a reasonable estimate for the total Romeo paid to repair his car?
$28.50
$410.00
$352.50
$442.00
Answer explanation
The correct choice is $410.00, which is a reasonable estimate for the total Romeo paid to repair his car after adding the 7.5% sales tax.
5.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
A local flower shop sells a dozen roses for $12.85. Based on this information, which of the following could be true?
$38.55 for four dozen roses
$64.25 for five dozen roses
$25.70 for 18 roses
$32.13 for two dozen roses
Answer explanation
The correct choices are $64.25 for five dozen roses and $32.13 for two dozen roses. These prices are possible based on the given information.
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
A piece of fabric measures 152.4 centimeters in length. One inch is equal to 2.54 centimeters. What is the length of the fabric in inches?
Answer explanation
To convert centimeters to inches, divide the length in centimeters by 2.54. Therefore, the length of the fabric in inches is 60 inches, which is the correct choice.
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Javier worked the following hours in the month of October. What was the percent increase from week 2 to week 4?
Answer explanation
The percent increase from week 2 to week 4 is 32%. This is the correct choice.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Review: Rates, Ratios, and Percents Unit Test

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Decimal Numberline

Quiz
•
4th Grade - University
20 questions
Metric Units

Quiz
•
4th - 7th Grade
18 questions
Story problems for Inequalities

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Scale Proportion

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Analyzing Data Representations

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Percent Unit Test

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Proportional

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade