Unit 3 SCA Corrections

Unit 3 SCA Corrections

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Measuring Proportion

Measuring Proportion

7th Grade - University

20 Qs

Proportionality Unit Test Review

Proportionality Unit Test Review

7th Grade

20 Qs

Number Lines

Number Lines

3rd Grade - University

20 Qs

End of Module 3 Review :)

End of Module 3 Review :)

7th Grade

15 Qs

Review Proportional Relationships

Review Proportional Relationships

7th Grade - University

20 Qs

Percents Unit Review

Percents Unit Review

7th Grade

16 Qs

surface area of pyramids

surface area of pyramids

7th - 8th Grade

17 Qs

Interpreting Graphs and Proportional Relationships

Interpreting Graphs and Proportional Relationships

7th Grade - University

15 Qs

Unit 3 SCA Corrections

Unit 3 SCA Corrections

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Ashley Diaz

Used 2+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

Marie purchased a $49.00 gift for a baby shower. She uses a coupon that offers 20% off. How much will Marie spend on the gift after the coupon?

Answer explanation

Marie will spend $39.20 on the gift after applying the 20% off coupon.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A recipe for apple cider calls for 4 cups of apple juice and 3 cups of water. Which equation can be used to find x, the percent of apple juice in the recipe?

4/3 = X/100

3/4 = X/100

7/3 = 100/X

7/4 = 100/X

Answer explanation

The equation 4/7 = 3/X can be used to find x, the percent of apple juice in the recipe. This equation represents the ratio of apple juice to the total mixture.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A box of cereal weighs 14 ounces and costs $2.66. What is the price per ounce of the cereal?

$0.14

$0.19

$0.21

$0.24

Answer explanation

The price per ounce of the cereal is $0.19. To find this, divide the cost of the cereal ($2.66) by its weight (14 ounces). The correct choice is $0.19.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Romeo paid $380.75 in car repairs. The sales tax rate is 7.5%. Which of the following is a reasonable estimate for the total Romeo paid to repair his car?

$28.50

$410.00

$352.50

$442.00

Answer explanation

The correct choice is $410.00, which is a reasonable estimate for the total Romeo paid to repair his car after adding the 7.5% sales tax.

5.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

A local flower shop sells a dozen roses for $12.85. Based on this information, which of the following could be true?

$38.55 for four dozen roses

$64.25 for five dozen roses

$25.70 for 18 roses

$32.13 for two dozen roses

Answer explanation

The correct choices are $64.25 for five dozen roses and $32.13 for two dozen roses. These prices are possible based on the given information.

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A piece of fabric measures 152.4 centimeters in length. One inch is equal to 2.54 centimeters. What is the length of the fabric in inches?

Answer explanation

To convert centimeters to inches, divide the length in centimeters by 2.54. Therefore, the length of the fabric in inches is 60 inches, which is the correct choice.

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Javier worked the following hours in the month of October. What was the percent increase from week 2 to week 4?

Answer explanation

The percent increase from week 2 to week 4 is 32%. This is the correct choice.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?