6th Grade Math Quiz 10

6th Grade Math Quiz 10

6th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Números enteros

Números enteros

6th Grade

10 Qs

Latihan #4 - G6 - Term2 - 2022

Latihan #4 - G6 - Term2 - 2022

6th Grade

10 Qs

Equations

Equations

5th - 6th Grade

12 Qs

Unit 7: Length, Mass, Volume of Liquid (2)

Unit 7: Length, Mass, Volume of Liquid (2)

6th Grade

10 Qs

HCF and LCM Quiz

HCF and LCM Quiz

5th - 12th Grade

10 Qs

CONGAK PANJANG, JISIM DAN ISIPADU CECAIR

CONGAK PANJANG, JISIM DAN ISIPADU CECAIR

4th - 6th Grade

10 Qs

Múltiplos, divisores, primos y compuestos

Múltiplos, divisores, primos y compuestos

6th Grade

10 Qs

分数练习

分数练习

1st - 12th Grade

10 Qs

6th Grade Math Quiz 10

6th Grade Math Quiz 10

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Easy

Created by

Ronald Gayoma

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

3.69 ÷ 3

1.23

13.2

12.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

124.2 ÷ 9

1.38
13.08
12.8
13.8

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

.78 ÷ 3 =

.32
.36
.28
.26

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

A candy store owner has 8.32 pounds of jelly beans.  If she splits the jelly beans into 8 jars, how many pounds of candy will go in each jar?

1.4
1.04
1.40
1.004

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

June has 1.32 pounds of candy. She wants to share it equally with herself and 3 friends. how much candy will each person receive? 

0.33
0.44
3.96
5.28

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Davis earned $36.12 for making 7 touchdowns at his football game.  How much does he make per touchdown? 

$5.17
$5.12
$5.14
$5.16

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The Gonzalez family is taking a cruise that costs $3082.24 for a family of 4.  How much does it cost per person?

$770.56
$771.00
$70.56
$7700.56

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Sarah and Emma went to Target, and spent a total of $94.16.  If they split the bill, how much did each of them pay?

$49.56
$43.09
$47.08
$46.24