Unit 2 Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+8
Standards-aligned

Laquettia Mays
Used 19+ times
FREE Resource
17 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A bag of marbles has 5 red marbles, 9 blue and 7 green. Select the correct ratios for red to green marbles?
5 to 16
5:7
5 to 9
5 to 21
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.3
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
For Language Arts, Sue read 4 mystery novels, 5 non-fiction, 8 graphic novels, and 2 sci-fi books.
What is the ratio of graphic novels to non- fiction books?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jane bought 12 bags of candy for $12.48. What is the unit price?
$1.04
$2.04
$3.04
$0.04
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Your bike speed is 2.5 miles for every 1 hour. What is the value of A and B?
A= 3
B= 10
A=2
B= 10
A= 4
B= 5
A= 1
B= 10
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The table shows the prices of different fruit per pound. Which fruit costs $1.50 per pound?
Bananas
Apples
Pears
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Solve for the value of x in the proportion.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Lee saves $1 for every $20 he makes. If he made $400 in 1 week, which proportion will solve for how much money he saves to what he makes?
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Ratios, Rates and Unit Rates Performance Task

Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Unit Rate & Unit Price

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Add Subtract Multiply Decimals Practice

Quiz
•
6th Grade
21 questions
Unit Rate/ Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Ratios, Rates, Unit Rates, and Percents

Quiz
•
6th Grade
16 questions
6.RP.3c

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Problem Solving With Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Rate Word Problems

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade