Unit 2 Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+9
Standards-aligned

Laquettia Mays
Used 19+ times
FREE Resource
17 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A bag of marbles has 5 red marbles, 9 blue and 7 green. Select the correct ratios for red to green marbles?
5 to 16
5:7
5 to 9
5 to 21
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
For Language Arts, Sue read 4 mystery novels, 5 non-fiction, 8 graphic novels, and 2 sci-fi books.
What is the ratio of graphic novels to non- fiction books?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jane bought 12 bags of candy for $12.48. What is the unit price?
$1.04
$2.04
$3.04
$0.04
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Your bike speed is 2.5 miles for every 1 hour. What is the value of A and B?
A= 3
B= 10
A=2
B= 10
A= 4
B= 5
A= 1
B= 10
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The table shows the prices of different fruit per pound. Which fruit costs $1.50 per pound?
Bananas
Apples
Pears
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Solve for the value of x in the proportion.
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Lee saves $1 for every $20 he makes. If he made $400 in 1 week, which proportion will solve for how much money he saves to what he makes?
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
18 questions
Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit rates and conversions

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication of Decimals

Quiz
•
4th - 6th Grade
15 questions
Fraction/Decimal Practical Problems Review

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade