
QUIZ review: Solving Rate Problems
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Amy Jackson
Used 8+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
An 11 slice package of sliced ham costs $3.19. How much would a package with 16 slices cost at the same price per slice?
$4.64
$5.98
$3.75
$6.07
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A copy machine can print 360 copies every 3 minutes. How many copies can it print in 10 minutes?
1,200 copies
120 copies
960 copies
1,320 copies
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The copy machine can print 360 copies every 3 minutes. A teacher printed 720 copies. How long did it take to print?
6 minutes
8 minutes
10 minutes
11 minutes
Tags
CCSS.7.EE.B.3
4.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 5 pts
A store had 2 blue chairs for $22.78 or 6 red chairs for $67.80. Which color chair has the lower unit price?
2 blue chairs for $22.78
6 red chairs for $67.80
They have the same unit price.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
What's the better deal? 12 gallons of gas for $33.00 OR 5 gallons of gas for $14.00?
12 gallons of gas for $33
5 gallons of gas for $14
They have the same price.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Oreos $0.19 each
Chips Ahoy $ 0.18 each
Chips Ahoy $5.60
Oreos $5.20
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Sara Lee Turkey $6.58 per lb.
or
Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.
Find the unit price of each.
Type in the LOWEST unit price in the box.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratios, Unit Rates, & Equivalent Ratios
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Week 15 Practice Problems
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Integers & Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Rates Ratios and Proportions (Unit 4)
Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Proportions
Quiz
•
6th - 7th Grade
13 questions
Homework for 11/11-11/15
Quiz
•
6th Grade
14 questions
Exponents, Order of Operations and Expressions
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Expressions, Equations, and Inequalities Review (March Madness)
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
