Unit Rates & Conversions
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+11
Standards-aligned
Lindsey Reckers
Used 4+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
41 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A rate written as 50 miles per hour is an example of a ____________________________
quantity
mass
unit rate
equivalent ratio
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
You buy a 6 pack soda for $2.40. What is the cost of 1 can of soda?
$0.40
$0.50
$0.60
$0.80
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
This is an example of :
unit
quantity
equivalent ratio
mass
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Another name for equivalent ratios could be:
unit
rate
quantity
equivalent fractions
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Maria types 300 words in 6 minutes. Her typing speed is:
50 words per minute
60 words per minute
75 words per minute
100 words per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?
Tags
CCSS.3.OA.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Solve for x please
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
40 questions
Expression & Equations
Quiz
•
6th Grade
40 questions
Compare & Order Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
40 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
36 questions
Ratios, Proportions, Percents 1
Quiz
•
4th - 7th Grade
38 questions
Creating and Reading Graphs
Quiz
•
5th - 8th Grade
40 questions
More Practice: Translate Words into Equations & Inequalities
Quiz
•
6th Grade
42 questions
sixth math review
Quiz
•
6th Grade
37 questions
Multiply and Divide Integers
Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Christmas Math Fun--5th grade
Quiz
•
4th - 6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Winter Holiday Trivia
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
