Search Header Logo

Unit Rates & Conversions

Authored by Lindsey Reckers

Mathematics

6th Grade

CCSS covered

Used 7+ times

Unit Rates & Conversions
AI

AI Actions

Add similar questions

Adjust reading levels

Convert to real-world scenario

Translate activity

More...

41 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A rate written as 50 miles per hour is an example of a ____________________________

quantity

mass

unit rate

equivalent ratio

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

You buy a 6 pack soda for $2.40. What is the cost of 1 can of soda?

$0.40

$0.50

$0.60

$0.80

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

This is an example of :

unit

quantity

equivalent ratio

mass

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Another name for equivalent ratios could be:

unit

rate

quantity

equivalent fractions

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Maria types 300 words in 6 minutes. Her typing speed is:

50 words per minute

60 words per minute

75 words per minute

100 words per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?

$96
$12
$768
$8

Tags

CCSS.3.OA.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Solve for x please

x  = 3
x = -9
x = 9
x = 1/3

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

Access all questions and much more by creating a free account

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Microsoft

Continue with Microsoft

or continue with

Facebook

Facebook

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?