Priddy Unit 3 Test

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
MELISSA LEANNE PRIDDY
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is the ratio of TRIANGLES to TOTAL? 🔺🔺🔺💛💛💛💛💛
HINT: Total means ADD
3:8
3:5
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Choose the equivalent ratio to 12/9
3/4
4/3
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Fran has 18 paperback books and 24 hardcover books. What is the ratio of PAPERBACK books to HARDCOVER books?
3:4 OR 18:24
7:3 OR 21:18
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Complete the ratio table.
6
8
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If you pay $72 for 6 tickets, what is the unit rate per ticket?
HINT: DIVIDE $/quantity
$12
$432
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which is the better buy: $0.89 for 8 ounces of shampoo or $1.47 for 12 ounces?
HINT: DIVIDE BOTH $/quantity
Better Buy is the SMALLEST price
12 ounces for $0.12 each
8 ounces for $0.11 each
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
15 is what percent of 50?
IS/OF=%/100
30%
35%
Tags
CCSS.7.RP.A.2
CCSS.7.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Converting Customary Units

Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
Mastering Ratio Word Problems for Grade 6

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Rates and Ratios

Quiz
•
5th - 8th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Ratios and Proportions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
7th grade Review:Ratio and Proportional Reasoning

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Ratio, Rates, and converting measures

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Place Value Quiz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade