Unit 3 Ratios & Proportions Practice Questions

Unit 3 Ratios & Proportions Practice Questions

22 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Temperamento e Cabalo idóneo de marcha

Temperamento e Cabalo idóneo de marcha

Professional Development

20 Qs

TIN HỌC 3 - HK 1

TIN HỌC 3 - HK 1

KG - University

19 Qs

Film Terminology Check 1

Film Terminology Check 1

KG - University

20 Qs

Görög est '23 Szilágyi

Görög est '23 Szilágyi

11th Grade

20 Qs

Teks deskripsi

Teks deskripsi

7th Grade

20 Qs

Metric & Graphing Quiz

Metric & Graphing Quiz

9th - 12th Grade

21 Qs

Unit 3 Ratios & Proportions Practice Questions

Unit 3 Ratios & Proportions Practice Questions

Assessment

Quiz

others

Practice Problem

Medium

Created by

Lauren Likhtenshteyn

Used 11+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

22 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 4 pts

A zoo has 19 monkeys and 10 chimpanzees. What is the ratio of chimpanzees to monkeys?

19 : 10

10 : 19

10 : 29

19 : 29

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 4 pts

Media Image

Based on the table, what is the ratio of people whose favorite pet is a dog to the total number of people in simplest form?

5 : 1
9 : 15
1 : 5
15 : 9

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 4 pts

A car is traveling at a rate of 212 kilometers in 6 hours. Find the unit rate of the car rounded to the hundredths place.

0.03 kilometers per hour
35.33 kilometers per hour
30.29 kilometers per hour
42.4 kilometers per hour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 4 pts

Jason bought 4 gallons of water at $1.12 per gallon. What is his total cost?

$5.12
$6.18
$4.48
$0.28

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 4 pts

Mr. Allen wants to buy a can of peaches. Can A contains 12 ounces and costs $1.20. Can B contains 16 ounces and costs $1.44. Which choice below represents the unit cost of the can that is the better buy?

$0.10 per oz
$0.08 per oz
$0.09 per oz
$0.12 per oz

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 4 pts

Morgan scored 35 points in 7 games. At this rate, how many points would you expect him to make in an 11 game season?

39
22
55
52

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 4 pts

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?