Reveal Unit 9 Review

Reveal Unit 9 Review

3rd Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Word Problems -  Brain Pop Quiz

Solving Word Problems - Brain Pop Quiz

3rd - 4th Grade

16 Qs

Multiplication & Division

Multiplication & Division

3rd Grade

10 Qs

Volume and Mass

Volume and Mass

3rd Grade

18 Qs

Multiplication & Division

Multiplication & Division

3rd Grade

15 Qs

Basic Division Review

Basic Division Review

3rd Grade

10 Qs

Math 115 Unit 1

Math 115 Unit 1

1st - 5th Grade

12 Qs

Division with Fractions

Division with Fractions

3rd - 6th Grade

15 Qs

Addition and Subtraction Word Problems

Addition and Subtraction Word Problems

3rd Grade

10 Qs

Reveal Unit 9 Review

Reveal Unit 9 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd Grade

Medium

Created by

Jennifer Payne

Used 9+ times

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

18 ÷ 3 =

3

5

6

7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jack sells jars of jelly for $8 each. He sells $56 worth of jelly. How many jars of jelly does Jack sell?

7

8

9

6

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

? × 10 = 40

3

5

4

6

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

28 ÷ 7 =

4

3

5

6

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

42÷7=​

5
6

4

8

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jason buys 54 hotdog buns in all. The hotdog buns come in packs of 6 buns. How many packs of hotdog buns does Jason buy?

6

7

8

9

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

9 ÷ ?   = 9

0
1
3
5

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?