Han ran 10 meters in 2.7 seconds. Priya ran 10 meters in 2.4 seconds. Who ran faster?
ILC Unit 3 8-9

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
April Simpson
Used 7+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Han
Priya
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If, Priya ran 10 meters in 2.4 seconds. At this rate, how long would it take Priya to run 50 meters?
27 seconds
24 seconds
12 seconds
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A cargo ship traveled 150 nautical miles in 6 hours at a constant speed. How far did the cargo ship travel in one hour?
20 mph
25 mph
15 mph
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A recipe for pasta dough says, “Use 150 grams of flour per large egg.” How much flour is needed if 6 large eggs are used?
25 grams
900 grams
650 grams
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Priya bought these items at the grocery store. Find each unit price: 12 eggs for $3. How much is the cost per egg?
$0.25 per egg
$3.00 per egg
$1.00 per egg
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If Priya purchased 3 pounds of peanuts for $7.50. How much is the cost per pound?
$2.50
$3.50
$4.00
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If 4 rolls of toilet paper for $2. How much is the cost per roll?
$2.00 per roll
$0.50
$1.00
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates 6RP

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Ratio and rates part 1

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates Practice

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Unit Rate with Tables, Graphs, and Equations

Quiz
•
6th - 7th Grade
14 questions
Double Number Lines

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Ratio Tables & Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Dividing Fractions & Simplifying Complex Fractions

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Open Up Grade 6 Unit 2

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade