ILC Unit 3 8-9

ILC Unit 3 8-9

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Open Up Grade 6 Unit 2

Open Up Grade 6 Unit 2

6th Grade

20 Qs

Unit Rates 6RP

Unit Rates 6RP

6th - 7th Grade

15 Qs

Ratio and rates part 1

Ratio and rates part 1

6th Grade

20 Qs

Rates Practice

Rates Practice

6th Grade

15 Qs

Ratio and Rate Formal Quiz

Ratio and Rate Formal Quiz

6th Grade

20 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit 2 Lessons 8-9 Unit Rate and Constant Speed

Unit 2 Lessons 8-9 Unit Rate and Constant Speed

6th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

20 Qs

ILC Unit 3 8-9

ILC Unit 3 8-9

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

April Simpson

Used 7+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Han ran 10 meters in 2.7 seconds. Priya ran 10 meters in 2.4 seconds. Who ran faster?

Han

Priya

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If, Priya ran 10 meters in 2.4 seconds. At this rate, how long would it take Priya to run 50 meters?

27 seconds

24 seconds

12 seconds

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A cargo ship traveled 150 nautical miles in 6 hours at a constant speed. How far did the cargo ship travel in one hour?

20 mph

25 mph

15 mph

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A recipe for pasta dough says, “Use 150 grams of flour per large egg.” How much flour is needed if 6 large eggs are used?

25 grams

900 grams

650 grams

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Priya bought these items at the grocery store. Find each unit price: 12 eggs for $3. How much is the cost per egg?

$0.25 per egg

$3.00 per egg

$1.00 per egg

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If Priya purchased 3 pounds of peanuts for $7.50. How much is the cost per pound?

$2.50

$3.50

$4.00

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If 4 rolls of toilet paper for $2. How much is the cost per roll?

$2.00 per roll

$0.50

$1.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?