4th Grade Math Unit 5 Review
Quiz
•
Mathematics
•
4th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
Leigh Anne Roeber
Used 5+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Fourth grade students are making cookies for their teachers. They make 242 heart cookies and 368 star cookies. There are 5 fourth grade teachers. If each cookie tin has the same amount of cookies, which strip diagram shows a way to find c, the total number of cookies the students will use for each cookie tin?
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Noelle wants to finish reading the Bluebonnet Books over winter break. She has 4 books left to read. Solimar has 209 pages. The First Cat in Space Ate Pizza has 321 pages. The Marvellers has 403 pages. Tales to Keep You Up At Night has 273 pages.
There are 6 days left in Winter Break. How many pages per day will Noelle need to read each day?
A. 1206
B. 302
C. 301
D. 201
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A tree farm sold 85 trees last week. This week they sold 3 times as many trees. Which set of equations can be used to find t, the total number of trees the farm sold in 2 weeks?
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
There were 7 rows of toys at the Toy Shop. Each row had 24 toys. The store owner packed the toys into 16 boxes. She put the same number of toys in each box. How many toys were left over?
8
3
6
10
5.
MULTIPLE SELECT QUESTION
5 mins • 1 pt
Daniel is planning his holiday shopping list and calculating where he might save money in order to purchase more presents. Which expenses were fixed expenses for Daniel the last two months? (choose two correct answers)
Rent
Electricity
Cell phone
Water
Gas
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
The table shows the total number of items the bakery sold each month. Which of these is the best estimate of the total number of items sold in all 3 months?
800
900
750
1000
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
4th graders were asked to make treats for the holiday bake sale. They spent $75 to purchase ingredients at HEB. They made 48 cookies which sold for $2 each and 36 cupcakes that sold for $3 each. They sold all of their teats at the Bake Sale. What was their profit?
A. $279
B. $204
C. $129
D. $504
8.
MATH RESPONSE QUESTION
5 mins • 1 pt
Grace made a scarf by knitting red and white yarn. The red section was 148 cm long. The white section was 185 cm long. After kitting the sections together, Grace realized the scarf was too long. She took out 34 cm of stitches. What is the length of Grace’s finished scarf (in cm)?
Mathematical Equivalence
OFF
9.
DRAG AND DROP QUESTION
5 mins • 1 pt
The rule +13 is used to represent the relationship between the input and output of a number pattern. What numbers would complete the table to represent the relationship?
(a)
(b) (c) (d)
Similar Resources on Wayground
11 questions
Multiplication Quiz
Quiz
•
3rd - 5th Grade
10 questions
Position and Movement
Quiz
•
4th Grade
14 questions
3D shapes
Quiz
•
2nd - 4th Grade
10 questions
Reading a Clock
Quiz
•
3rd Grade - University
10 questions
Division year 3
Quiz
•
2nd - 4th Grade
10 questions
4.2.c
Quiz
•
4th Grade
10 questions
area and perimeter
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Maths Length and Perimeter Assessment
Quiz
•
4th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Adding and Subtracting Fractions with Like Denominators
Quiz
•
4th Grade
21 questions
Factors and Multiples
Quiz
•
4th Grade
14 questions
4th Grade Bridges Unit 3 Review
Quiz
•
4th Grade
19 questions
Equivalent Fractions
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Long Division
Quiz
•
4th Grade
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Lines of Symmetry
Quiz
•
4th Grade
