
6TH GRADE MID-TERM MATH TEST
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+7
Standards-aligned
Terry Norman
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Maya has 3/4 of a pizza left. If she gives 2/5 of what she has to Luna, how much pizza will Luna get?
3/10
4/15
1/7
5/12
Tags
CCSS.5.NF.B.6
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
William bought 5 apples for $35. If each apple costs the same, what is the price of one apple?
$3
$5
$10
$7
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Ava, Anika, and Abigail are having a pizza party. They ordered a pizza that has 8 slices. If they eat 3/4 of the pizza, how many slices did they eat?
2 slices
4 slices
10 slices
6 slices
Tags
CCSS.4.NF.B.4B
CCSS.4.NF.B.4C
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Priya has 2/3 of a pizza and she wants to share 3/4 of what she has with Arjun. How much pizza will Arjun get?
2/7
1/2
3/8
5/6
Tags
CCSS.5.NF.B.6
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Evelyn was baking cookies and the recipe called for 4y - 7 grams of sugar. If she used 25 grams of sugar, how many batches of cookies did Evelyn bake?
y = 10 batches
y = 6 batches
y = 12 batches
y = 8 batches
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Scarlett, Benjamin, and Olivia are planning to bake cookies for a charity event. The recipe they are using calls for 2/3 cup of flour for each batch of cookies. If they want to make 3 batches, how much flour do they need in total?
4 cups
1/2 cup
1/3 cup
2 cups
Tags
CCSS.5.NF.B.5B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Benjamin has 5/6 of a pizza left. If he gives 4/7 of what he has to Evelyn, how much pizza will Evelyn get?
9/13 of the pizza
2/3 of the pizza
7/10 of the pizza
20/42 of the pizza
Tags
CCSS.5.NF.B.6
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ulangkaji Nombor Perdana
Quiz
•
1st - 12th Grade
10 questions
Calculo Mental (suma, resta, multiplicación, división)
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Toán lớp 3_3a1.tuần 25
Quiz
•
3rd Grade - University
9 questions
Reguli de calcul cu puteri
Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
الأعداد الكسرية
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Destrezas de Aprendizaje
Quiz
•
6th Grade
13 questions
Droga
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Maths Revision Quiz (1) - Grade 3
Quiz
•
3rd Grade - University
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
