Unit Test - Ratio and Unit Rates (12/22)

Unit Test - Ratio and Unit Rates (12/22)

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios

Ratios

6th Grade

11 Qs

Ratios & Unit Rates

Ratios & Unit Rates

6th Grade - University

15 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

End Unit 2 Exam

End Unit 2 Exam

6th Grade

12 Qs

Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

6th - 8th Grade

12 Qs

Rates and Ratios

Rates and Ratios

6th Grade

15 Qs

Unit 5 Review

Unit 5 Review

5th - 6th Grade

15 Qs

Ratios and Rates: Solve Real-Life Ratio Problems

Ratios and Rates: Solve Real-Life Ratio Problems

6th Grade - University

10 Qs

Unit Test - Ratio and Unit Rates (12/22)

Unit Test - Ratio and Unit Rates (12/22)

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3A, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Madeline Martin

Used 6+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What would the new equivalent ratio be?

20:30

1:5

6:10

8:4

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Solve the ratio problem: If a car travels 240 miles in 4 hours, what is the ratio of miles PER hours?

60 miles/hour

120 miles/hour

4 miles/hour

10 miles/hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Solve the ratio problem: If a bag contains 5 red marbles, 4 blue marbles, and 2 green marbles, what is the ratio of red marbles to the TOTAL number of marbles?

5:11

3:5

2:1

4:3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Calculate the unit rate: If 8 gallons of gas cost $24, what is the cost PER gallon?

$2

$3

$4

$6

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Calculate the unit rate: If a car travels 360 miles on 12 gallons of gas, what is the miles PER gallon?

20 miles per gallon

50 miles per gallon

40 miles per gallon

30 miles per gallon

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Calculate the unit rate: If a pack of 24 juice boxes costs $6, what is the cost PER juice box?

$0.25

$1.00

$0.10

$0.50

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What number was used to create the new equivalent ratio?

2

3

5

8

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?