ACC Unit 5 Quiz 1 & R Unit 3 Quiz

ACC Unit 5 Quiz 1 & R Unit 3 Quiz

7th Grade

6 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

7th - 8th Grade

10 Qs

Compute Unit Rates

Compute Unit Rates

7th Grade - University

10 Qs

Unit Fraction

Unit Fraction

7th Grade

8 Qs

7th Grade Unit Rate Practice

7th Grade Unit Rate Practice

7th Grade

10 Qs

Unit Rate/Complex Fractions

Unit Rate/Complex Fractions

7th Grade

10 Qs

Find the Rate of Change

Find the Rate of Change

7th - 9th Grade

11 Qs

7th Grade Math Review: Proportionality

7th Grade Math Review: Proportionality

7th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

8 Qs

ACC Unit 5 Quiz 1 & R Unit 3 Quiz

ACC Unit 5 Quiz 1 & R Unit 3 Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Peter Stika

Used 21+ times

FREE Resource

6 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate:

140 miles in 4 hours. How fast in miles per hour?

35 miles per hour

0.03 miles per hour

70 miles per hour

35 hours per mile

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If you purchase 10 pounds of ham for $40.70, how much is it in dollars per pound?

$0.25/lb

$4.07/lb

4.07 lb per dollar

$407/lb

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mr. Stika is filling up his dogs' kitty pool with water so they can play. He is filling it up at a rate of 12 gallons every 45 seconds. What is the unit rate in gallons per minute?

16 gallons per minute

3.75 gallons per minute

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs. Matuszewski runs 12 laps on a track that is 400 meters long. It takes her 50 minutes. What is her rate in laps per minute?

0.24 laps per minute

8 laps per minute

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

While jumping rope for 3 minutes, Carlos burned 42 calories. If he jumped rope for 6.5 minutes, how many calories would he expect to burn?

273 calories

14 calories

91 calories

19.5 calories

6.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 1 pt

Fill in the correct blanks below:

Value-Mart is advertising a Back-to-School sale on pencils. A pack of 30 pencils sells for $4.50 whereas a 12-pack of the same brand costs $1.68. The unit price of the 30-pack is ​ (a)   while the unit price of the 12-pack is ​ (b)   . Therefore, the ​ (c)   is the better buy.​

$0.15/pencil
$0.14/pencil
12-pack
$6.67/pencil
$7.14/pencil
30-pack