The price of grapes, g, is $3.14 per pound. The price of bananas, b, is $0.79 per pound. The price of pears, p, is $2.49 per pound. Part A: Drag and drop the coefficients below to make a correct expression for this situation. (a) p + (b) g + (c) b
Part B: What is the total cost of 3 pounds of grapes, 4 pounds of bananas, and 2 pounds of pears?
(d)