Review 7th Grade

Review 7th Grade

7th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates, Ratios, Proportions

Rates, Ratios, Proportions

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rate (Answer Check)

Unit Rate (Answer Check)

7th Grade

9 Qs

Unit 3 Quiz 1

Unit 3 Quiz 1

6th - 7th Grade

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

11 Qs

Writing Linear Equations Review

Writing Linear Equations Review

7th Grade

10 Qs

12/02 Ratios & Proportions Test Corrections

12/02 Ratios & Proportions Test Corrections

7th Grade

10 Qs

Rates Ratios and Proportions Practice

Rates Ratios and Proportions Practice

7th Grade

10 Qs

Rates, Ratios, Proportions

Rates, Ratios, Proportions

6th - 8th Grade

10 Qs

Review 7th Grade

Review 7th Grade

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 7.RP.A.2B

Standards-aligned

Created by

Quenshawn Brandon

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 10 pts

The cost of 4 liters of gasoline is $20. What is the cost of 7 liters of gasoline?

28 dollars

35 dollars

40 dollars

25 dollars

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 7 pts

A car travels 60 miles in 2 hours. How far will it travel in 5 hours?

20 miles in 5 hours

175 miles in 5 hours

150 miles in 5 hours

125 miles in 5 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 8 pts

A shop sells 3 shirts for $45. How much would 7 shirts cost?

7 shirts would cost $501 dollars

7 shirts would cost $105 dollars

7 shirts would cost $55 dollars

7 shirts would cost $135 dollars.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 9 pts

If a recipe requires 2 eggs to make 12 pancakes, how many eggs are needed to make 35 pancakes? Please round to ensure eggs are NOT in decimal form.

7 eggs are needed to make 35 pankcakes

4 eggs are needed to make 35 pancakes

8 eggs are needed to make 35 pancakes

6 eggs are needed to make 35 pancakes

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 10 pts

A company produces 250 units of a product in 5 days. How many units will they produce in 10 days?

500 units in 10 days

700 units in 10 days

300 units in 9 days

450 units in 9/10 days

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

OPEN ENDED QUESTION

5 mins • 10 pts

Media Image

The table above represents the constant proportionality relationship between the number of apples and oranges in a fruit basket.

Part A: What is the proportion of oranges to apples?

 

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

7.

DRAW QUESTION

3 mins • 1 pt

The cost of apple pies (Y) at a bakery is directly proportional to the number of pies (X) purchased.

X: 1, 2, 3, 4, 5 (number of apple pies purchased)

Y: $10, $20, $30, $40, $50 (cost of apple pies)

Create a line graph on paper, to illustrate the proportional relationship between the number of apple pies purchased (x) and the cost of apple pies (y).

 

Media Image

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

What is the constant of proportionality in the table below?

25

50

100

200

Tags

CCSS.7.RP.A.2B