7th Grade Math Quiz: Rates and Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Hunter Hudgens
Used 10+ times
FREE Resource
16 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Calculate the unit rate: 15 miles in 3 hours
3 miles per hour
10 miles per hour
2 miles per hour
5 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Calculate the unit rate: 24 ounces for $3
$0.125 per ounce
$1.00 per ounce
$0.50 per ounce
$0.24 per ounce
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Calculate the unit rate: 80 pages in 4 hours
40 pages per hour
10 pages per hour
16 pages per hour
20 pages per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Compare the rates: 30 miles in 2 hours vs. 45 miles in 4 hours
30 miles in 3 hours
45 miles in 4 hours
30 miles in 2 hours
15 miles in 1 hour
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Compare the rates: 20 ounces for $2 vs. 30 ounces for $3
The unit rate for 20 ounces for $2 is $0.15 per ounce
20 ounces for $2 is a better deal than 30 ounces for $3
Both options have the same unit rate of $0.10 per ounce.
30 ounces for $3 is a better deal than 20 ounces for $2
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Compare the rates: 50 pages in 5 hours vs. 40 pages in 2 hours
50 pages in 5 hours
45 pages in 4 hours
30 pages in 3 hours
60 pages in 6 hours
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Solve the word problem: A car travels 240 miles in 4 hours. What is the unit rate of the car's speed?
40 miles per hour
60 miles per hour
80 miles per hour
120 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Identifying Unit Rates

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Rate Unit Rates

Quiz
•
7th Grade - University
12 questions
Unit Rate with Fractions (PMS 7th)

Quiz
•
7th Grade
13 questions
7.RP.1

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Rates, Unit Rates, Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade