7th Grade Math Quiz: Rates and Unit Rates

7th Grade Math Quiz: Rates and Unit Rates

7th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7.RP.1

7.RP.1

7th - 8th Grade

13 Qs

Finding the Unit Rate with Fractions

Finding the Unit Rate with Fractions

7th Grade

15 Qs

Rates & Unit Rates

Rates & Unit Rates

6th Grade - University

20 Qs

Unit Rates with Fractions

Unit Rates with Fractions

7th Grade

20 Qs

Pre- al: fractional rates

Pre- al: fractional rates

7th - 8th Grade

14 Qs

Unit Rates with Fractions

Unit Rates with Fractions

7th Grade

20 Qs

Rates, Unit rates, and Complex Rates - Quiz Study Guide

Rates, Unit rates, and Complex Rates - Quiz Study Guide

7th Grade

15 Qs

Unit Rate with Fractions (PMS 7th)

Unit Rate with Fractions (PMS 7th)

7th Grade

12 Qs

7th Grade Math Quiz: Rates and Unit Rates

7th Grade Math Quiz: Rates and Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Hunter Hudgens

Used 10+ times

FREE Resource

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Calculate the unit rate: 15 miles in 3 hours

3 miles per hour

10 miles per hour

2 miles per hour

5 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Calculate the unit rate: 24 ounces for $3

$0.125 per ounce

$1.00 per ounce

$0.50 per ounce

$0.24 per ounce

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Calculate the unit rate: 80 pages in 4 hours

40 pages per hour

10 pages per hour

16 pages per hour

20 pages per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Compare the rates: 30 miles in 2 hours vs. 45 miles in 4 hours

30 miles in 3 hours

45 miles in 4 hours

30 miles in 2 hours

15 miles in 1 hour

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Compare the rates: 20 ounces for $2 vs. 30 ounces for $3

The unit rate for 20 ounces for $2 is $0.15 per ounce

20 ounces for $2 is a better deal than 30 ounces for $3

Both options have the same unit rate of $0.10 per ounce.

30 ounces for $3 is a better deal than 20 ounces for $2

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Compare the rates: 50 pages in 5 hours vs. 40 pages in 2 hours

50 pages in 5 hours

45 pages in 4 hours

30 pages in 3 hours

60 pages in 6 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Solve the word problem: A car travels 240 miles in 4 hours. What is the unit rate of the car's speed?

40 miles per hour

60 miles per hour

80 miles per hour

120 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?