[Review] Unit Rate Word Problems

[Review] Unit Rate Word Problems

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplication and Division of Decimals

Multiplication and Division of Decimals

5th - 6th Grade

10 Qs

Percents: Tax, Tips, Discounts, Mark-Ups

Percents: Tax, Tips, Discounts, Mark-Ups

5th - 9th Grade

11 Qs

Calculating Shares and Dividend

Calculating Shares and Dividend

6th - 7th Grade

11 Qs

Unit Price

Unit Price

6th Grade

13 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

10 Qs

📗 2-19-CW - Classwork - 21/22 OCTOBER

📗 2-19-CW - Classwork - 21/22 OCTOBER

6th Grade

15 Qs

Sales Tax, Discount, Commission, Gratuity & Simple Interest

Sales Tax, Discount, Commission, Gratuity & Simple Interest

6th - 8th Grade

10 Qs

Using Unit Prices

Using Unit Prices

6th Grade

15 Qs

[Review] Unit Rate Word Problems

[Review] Unit Rate Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.NS.B.3, 7.EE.B.3, 6.RP.A.3B

Standards-aligned

Created by

Jason Yip

Used 38+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Emma, Anika, and Zoe are planning a bubble gum blowing contest! They found a candy store that sells 3 packs of bubble gum for $12.57. They want to make sure they have enough gum for the contest, so they plan to buy 12 packs. Can you help them figure out how much it would cost?

$50.28

$37.71

$45.14

$42.57

Tags

CCSS.7.EE.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Imagine Benjamin, Daniel, and Liam are on a shopping spree. They find a cool clothing store that sells 3 trendy scarves for $14.13. If they decide to buy 7 scarves to gift their friends, how much would they end up spending?

$27.75

$35.49

$29.13

$32.97

Tags

CCSS.7.EE.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

James, Benjamin, and Jackson are having a sleepover and they want to buy some potato chips for their movie night. At the store, potato chips cost $19.00 for 5 bags. They are wondering, how much would it cost to buy 6 bags?

$21.50

$20.40

$23.60

$22.80

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Isla, Sophia, and Kai are planning a fun day out and they found a shoe store that sells 2 pairs of shoes for $25.10. They decided to buy shoes for their entire group of 9. Can you help them calculate how much it would cost to buy 9 pairs of shoes?

$112.95

$113.80

$110.45

$114.60

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Olivia, Mason, and David are planning to start a small garden in their backyard. They found out that at a local store, 6 pounds of seed cost $157.38. If they only needed 5 pounds of seeds for their garden, how much would it cost them?

$126.50

$131.15

$129.75

$133.90

Tags

CCSS.7.EE.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Grace, William, and Aria are planning a fun apple-picking trip! They found out that a grocery store sells 4 apples for $2.40. If they want to buy 10 apples for their picnic, how much would it cost?

$6.00

$5.50

$6.50

$5.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Anika, Avery, and Abigail are having a bake sale! They found out that 5 loaves of their delicious bread cost $15.75. Can you help them figure out how much would it cost to buy 8 loaves of their bread?

$25.20

$24.00

$26.40

$23.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?