Fredrick bought 5 apples for 2.00. What is the unit rate?
6th Grade Mixed Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
April Simpson
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
0.25
0.30
1.00
0.40
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Jodie has a dog. She bought a bag of dog food that weighed 100lbs for $15.00. How much does 1 pound cost?
5.00
0.50
15.00
0.15
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If the ratio of pandas to sloths at the zoo is 21:32 then what is the ratio of sloths to pandas?
32:22
21:32
32:21
32:210
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Billy has 50 pets 20% of them are dogs how many dogs does he have?
20
50
30
10
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
what is 88% as a decimal?
0.98
8.8
0.88000009
0.88
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is 5/10 as a percent?
50%
65%
105%
12%
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is 0.77 as a percent?
770%
what ever girlfriend
7.7%
77%
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Calculator Math

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Multiply Decimals

Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
Ratios, Equivalent Ratios, Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
6th Grade Milestone - Estimating Products

Quiz
•
6th Grade
9 questions
6th Grade Unit 3 Post Test

Quiz
•
6th - 8th Grade
9 questions
Add and Subtract Integers

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Multiply Decimals

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Rates & Ratios

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade