6th Grade Mixed Review

6th Grade Mixed Review

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and Rates Review

Ratios and Rates Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Ratio Notations

Ratio Notations

6th Grade - University

15 Qs

Dividing Decimals by Whole Numbers

Dividing Decimals by Whole Numbers

4th - 7th Grade

12 Qs

Math

Math

6th - 8th Grade

10 Qs

Decimal operations

Decimal operations

6th - 7th Grade

15 Qs

Multiply Decimals

Multiply Decimals

6th Grade

10 Qs

C1 Ratios, Rates, Proportions

C1 Ratios, Rates, Proportions

6th - 8th Grade

15 Qs

Rates & Ratios

Rates & Ratios

6th - 7th Grade

14 Qs

6th Grade Mixed Review

6th Grade Mixed Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

April Simpson

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Fredrick bought 5 apples for 2.00. What is the unit rate?

0.25

0.30

1.00

0.40

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Jodie has a dog. She bought a bag of dog food that weighed 100lbs for $15.00. How much does 1 pound cost?

5.00

0.50

15.00

0.15

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If the ratio of pandas to sloths at the zoo is 21:32 then what is the ratio of sloths to pandas?

32:22

21:32

32:21

32:210

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Billy has 50 pets 20% of them are dogs how many dogs does he have?

20

50

30

10

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

what is 88% as a decimal?

0.98

8.8

0.88000009

0.88

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What is 5/10 as a percent?

50%

65%

105%

12%

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What is 0.77 as a percent?

770%

what ever girlfriend

7.7%

77%

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?