Unit Rates Pre-Assessment

Unit Rates Pre-Assessment

6th - 8th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Percent Equation and Unit Rate

Percent Equation and Unit Rate

6th Grade

15 Qs

SOL 6.12 - Unit Rates and Proportional Relationships

SOL 6.12 - Unit Rates and Proportional Relationships

6th - 7th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

12 Qs

Ratios/Rates/Proportions

Ratios/Rates/Proportions

7th Grade

10 Qs

Ratios & Rates

Ratios & Rates

6th Grade

10 Qs

Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Rates, Ratios & Unit Rates

Rates, Ratios & Unit Rates

7th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rates Pre-Assessment

Unit Rates Pre-Assessment

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

Created by

Krystal Cornett

Used 1+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate of one diaper if a box of 35 diapers costs $6.99.

$244.65

$6.99

$0.20

$1.00

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You have 29 books on your shelf. You have read 18 of those books. What is the ratio of books not read to all of the books on your shelf?

18 to 29

11 : 29

11 :18

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 32 minutes?

7 customers

8 customers

10 customers

12 customers

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is NOT equivalent to 3:5?

15:25

30:50

21:28

9:15

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following expresses a ratio?

2.3

2/3

two-thirds

0.667

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is the better buy? A 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?

They are the same.

The 12 pack of Coke.

The 6 pack of Coke.

Neither

Answer explanation

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

0

1

3

2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?