Find the unit rate of one diaper if a box of 35 diapers costs $6.99.
Unit Rates Pre-Assessment

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium
Krystal Cornett
Used 1+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$244.65
$6.99
$0.20
$1.00
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You have 29 books on your shelf. You have read 18 of those books. What is the ratio of books not read to all of the books on your shelf?
18 to 29
11 : 29
11 :18
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 32 minutes?
7 customers
8 customers
10 customers
12 customers
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is NOT equivalent to 3:5?
15:25
30:50
21:28
9:15
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following expresses a ratio?
2.3
2/3
two-thirds
0.667
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is the better buy? A 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?
They are the same.
The 12 pack of Coke.
The 6 pack of Coke.
Neither
Answer explanation
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
1
3
2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Ratios Better Buys

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Constant of Proportionality, y=kx

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Percent Equation and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Ratios & Rates

Quiz
•
6th Grade
17 questions
7.RP.1

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade