Algebraic Equations - Test Review

Algebraic Equations - Test Review

6th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Simple Equations

Simple Equations

6th - 7th Grade

10 Qs

Determine If a Value Is a Solution

Determine If a Value Is a Solution

6th Grade

16 Qs

6th grade: Day 1 Fractions, Percentages, and Decimals

6th grade: Day 1 Fractions, Percentages, and Decimals

6th Grade

10 Qs

3/1 Unit 10 Recap

3/1 Unit 10 Recap

6th Grade

10 Qs

6.4A - Additive v. Multiplicative

6.4A - Additive v. Multiplicative

6th Grade

10 Qs

One-Step Equations Word Problems

One-Step Equations Word Problems

6th Grade

8 Qs

Multiplication Word Problems

Multiplication Word Problems

2nd - 6th Grade

15 Qs

Lesson 18 Study Guide

Lesson 18 Study Guide

6th Grade

10 Qs

Algebraic Equations - Test Review

Algebraic Equations - Test Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Taylor Hendershot

Used 5+ times

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

2.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Mathematical Equivalence

ON

3.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 1 pt

125
0.056
is not
incorrect
0.125
is
correct
56
0.875
1.25

4.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

Athena's younger sister, Stephanie, works part-time at a store where she earns $23.75 each hour. What is an expression that could be used to find the amount Stephanie earns any number of hours, b?

Mathematical Equivalence

ON

5.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

Chelsea and Alyssa are walking on the Shannon Ranch track. Chelsea walks 1.4 miles less than Alyssa.

Write an equation for the number of miles Alyssa walks, a, is Chelsea walks 3.7 miles.

Mathematical Equivalence

ON

6.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

Chelsea and Alyssa are walking on the Shannon Ranch track. Chelsea walks 1.4 miles less than Alyssa.

Write an equation for the number of miles Chelsea walks, c, is Alyssa walks 2.6 miles.

Mathematical Equivalence

ON

7.

MULTIPLE SELECT QUESTION

45 sec • 1 pt

Using your knowledge of variables, determine whether each situation can have only one value for the variable or more than one value for the variable. Select ALL the situations that have a variable with more than one value.

The total cost to buy m movie passes for $10.50 each.

The number of cups, c, of milk in 1 gallon.

The number of pizzas to order, p, if eats student eats 3 slices.

The greatest number of $5 coffees, c, Mr. H can buy with $40.

The volume, v, of a bedroom with a length of 12 feet, a width of 11 feet, and a height of 9 feet.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?