Elijah earns $230 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
Chapter 6 Test

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Joyce Mesa
FREE Resource
35 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 7 pts
$25.50 per hour
$12.50 per hour
$1,840 per hour
$28.75 per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 7 pts
There are 50 cookies and 35 cupcakes leftover at a bake sale. What is the ratio of cookies to cupcakes?
Your answer must be in simplest form.
10:7
7:10
35:50
50:35
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 7 pts
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 7 pts
Use the ratio table to determine how many pencils there will be in 8 boxes.
20 pencils
24 pencils
96 pencils
48 pencils
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 7 pts
You spend $40 on 5 pounds of concrete. How much would would it cost for 7 pounds of concrete?
$56
$50
$35
$42
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 6 pts
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 6 pts
Tommy has a bag of LEGOS. There are:
6 yellow
3 red
8 blue
What is the ratio of blue LEGOS to the total number of LEGOS?
8:17
6:17
6:8
3:6
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
30 questions
6th Grade STAAR Review - 6.4(G)(H) & 6.5(B)

Quiz
•
6th Grade
30 questions
6th Grade Math Review

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Unit 7 Quizizz Review

Quiz
•
6th Grade - University
38 questions
Decimal/Fraction/Percent Conversions

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Is It Rate, Unit Rate or Ratio

Quiz
•
6th Grade
30 questions
D.1 and D.2 Ratio Tables and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
39 questions
6th Grade Review Semester 2

Quiz
•
6th Grade
33 questions
Mathematics 5 2nd Quarter

Quiz
•
5th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade