Iker hiked 8 miles in 4 hours. At this same rate, what is the total number of miles Iker can hike in 11 hours?
Unit 4 Assessment Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Gray Serviss
Used 7+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
5.5 miles
12 miles
22 miles
32 miles
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Out of the 80 students in Mr. Kostiw's 4 classes, 80% of them want less homework. How many students want less homework?
16 students
32 students
64 students
80 students
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Ariel paid $11.10 for 3 pounds of Skittles. What was the price per pound of Skittles?
$2.30 per pound
$3.07 per pound
$3.70 per pound
$3.93 per pound
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Jamie runs 8 miles in 2 hours. At this same rate, what is the total number of miles Jamie can run in 10 hours?
10 miles
16 miles
32 miles
40 miles
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Gerard swims 4 laps in 120 seconds.
Aileen swims 3 laps in 87 seconds.
Azaria swims 2 laps in 42 seconds.
Josh swims 1 lap in 29 seconds.
Who swims at a faster rate?
Gerard
Aileen
Azaria
Josh
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Stephanie buys 4 gallons for $14.56. What is the price per gallon of paint?
$0.28 per gallon
$1.12 per gallon
$3.46 per gallon
$3.64 per gallon
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Addison wants to buy some pens. She can buy an 8-pack of pens for $5.60, or she can buy a 12-pack of pens for $6.50. Which pack should she buy if she wants the best deal?
She should buy the 8-pack of pens because she would pay $0.70 for every pen.
She should buy the 8-pack of pens because she would pay $0.54 for every pen.
She should buy the 12-pack of pens because she would pay $0.70 for every pen.
She should buy the 12-pack of pens because she would pay $0.54 for every pen.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
22 questions
Module 1 & 2 Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Two Step Word Problems

Quiz
•
3rd Grade - University
15 questions
Problem Solving With Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
17 questions
Unit rates and Percents

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Rates & Unit Rate Quiz Review

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Estimating Decimals

Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
KG - University
18 questions
Practice Questions for 6th Grade Math STAAR - Day 2/3

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade