Unit 4 Assessment Review

Unit 4 Assessment Review

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Rates, Unit Rates, and Percents

Ratios, Rates, Unit Rates, and Percents

6th Grade

20 Qs

Rates and ratios

Rates and ratios

6th Grade

16 Qs

Finding Percent of a Number

Finding Percent of a Number

6th Grade

15 Qs

Ratios Unit Assessment

Ratios Unit Assessment

6th Grade

18 Qs

Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Benchmark Review

Benchmark Review

6th Grade

20 Qs

Ratios Pretest

Ratios Pretest

6th Grade

20 Qs

Multiply and divide fraction word problems

Multiply and divide fraction word problems

6th - 7th Grade

20 Qs

Unit 4 Assessment Review

Unit 4 Assessment Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Gray Serviss

Used 7+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Iker hiked 8 miles in 4 hours. At this same rate, what is the total number of miles Iker can hike in 11 hours?

5.5 miles

12 miles

22 miles

32 miles

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Out of the 80 students in Mr. Kostiw's 4 classes, 80% of them want less homework. How many students want less homework?

16 students

32 students

64 students

80 students

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Ariel paid $11.10 for 3 pounds of Skittles. What was the price per pound of Skittles?

$2.30 per pound

$3.07 per pound

$3.70 per pound

$3.93 per pound

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Jamie runs 8 miles in 2 hours. At this same rate, what is the total number of miles Jamie can run in 10 hours?

10 miles

16 miles

32 miles

40 miles

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Gerard swims 4 laps in 120 seconds.

Aileen swims 3 laps in 87 seconds.

Azaria swims 2 laps in 42 seconds.

Josh swims 1 lap in 29 seconds.

Who swims at a faster rate?

Gerard

Aileen

Azaria

Josh

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Stephanie buys 4 gallons for $14.56. What is the price per gallon of paint?

$0.28 per gallon

$1.12 per gallon

$3.46 per gallon

$3.64 per gallon

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Addison wants to buy some pens. She can buy an 8-pack of pens for $5.60, or she can buy a 12-pack of pens for $6.50. Which pack should she buy if she wants the best deal?

She should buy the 8-pack of pens because she would pay $0.70 for every pen.

She should buy the 8-pack of pens because she would pay $0.54 for every pen.

She should buy the 12-pack of pens because she would pay $0.70 for every pen.

She should buy the 12-pack of pens because she would pay $0.54 for every pen.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?