CH 16 Foods

CH 16 Foods

9th - 12th Grade

17 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Section 1- Dear Mr. Henshaw

Section 1- Dear Mr. Henshaw

KG - University

18 Qs

Life of Jesus

Life of Jesus

KG - University

14 Qs

PBNO Holiday Trivia

PBNO Holiday Trivia

12th Grade

20 Qs

MANIPUR CULTURE

MANIPUR CULTURE

6th - 10th Grade

20 Qs

PINE BROOK SCHOOL - HEALTH CLASS - CHAPTER 4 - LESSON 4 - HEALTHFUL WEIGHT REVIEW

PINE BROOK SCHOOL - HEALTH CLASS - CHAPTER 4 - LESSON 4 - HEALTHFUL WEIGHT REVIEW

6th Grade - University

22 Qs

Religious diets

Religious diets

8th - 11th Grade

20 Qs

Les lieux en ville

Les lieux en ville

KG - University

20 Qs

CH 16 Foods

CH 16 Foods

Assessment

Quiz

Other

9th - 12th Grade

Medium

Created by

Donna Fosbrink

Used 6+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

17 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

To have specific responsibilities based on their different relationships to others, such as student, family member, friend, worker or volunteer is called

multiple roles
multiple personality
multiple characters
multiple vitamins

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

The number and ages of family members, time and skills available for food preparation, how often family members eat out, the amount of food wasted as well as money available are all

factors that determine how much time a family spends on food
factors that determine how much money a family spends on food
factors that determine how much energy a family spends on food
factors that determine how much food a family can eat

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

The simplest way to determine how much a family spends on food is to record all food purchases for at least two consecutive weeks and then use the costs to create a food budget.

True
False

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Preparing simple meals at home more often, choosing economical main dishes, looking for store advertisements, and reducing food wastes are four

disadvantages of convenience foods
challenges of single meal planning
advantages of using convenience foods
strategies a family may use to cut their food costs

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

They slip easily into meal planning and they're valuable for the unplanned as well if a recipe doesn't turn out as planned. These are

disadvantages of convenience foods
challenges of single meal planning
advantages of using convenience foods
strategies a family may use to cut their food costs

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

They are costly, offer low nutrition, have a lack of meal appeal, and have more additives and packaging. These are

disadvantages of convenience foods
challenges of single meal planning
advantages of using convenience foods
strategies a family may use to cut their food costs

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Foods are often packaged for a group, smaller sizes, if available, usually cost more per serving, and most recipes serve six or more people. These are

disadvantages of convenience foods
challenges of single meal planning
advantages of using convenience foods
strategies a family may use to cut their food costs

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?