Topic 5 Practice Test

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+5
Standards-aligned
Shyra Whalon
Used 5+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE SELECT QUESTION
45 sec • 1 pt
A preschool has a student-to-teacher ratio of 8:3. Which of the following ratios is equivalent to this ratio?
32 teachers to 12 students
32 students to 12 teachers
16 students to 10 teachers
56 students to 21 teachers
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Tim is using 16 brown tiles and 6 white tiles to design a section of an outdoor patio. Which ratio compares the number of brown tiles to the total number of tiles in one section?
16:22
6:22
16:6
6:16
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
DRAW QUESTION
15 mins • 2 pts
Part A
Complete the ratio table for a recipe. Enter your answers in the boxes.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Part B
Choose the graph that shows the pairs of values from Part A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
In 1 hour, 23 cars pass through a particular intersection.
Part A
At the same rate, how long would it take for 92 cars to pass through the intersection?
2 hours
3 hours
4 hours
9 hours
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
OPEN ENDED QUESTION
15 mins • 1 pt
Part B
Explain your reasoning.
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.5.NF.A.1
CCSS.5.NF.A.2
7.
MATH RESPONSE QUESTION
15 mins • 1 pt
Ben can buy a package of 9 folders for $1.26 or a package of 6 folders for $0.90.
What is the unit price per folder in each package?
Each folder in the package of 9 cost $ ______________
Mathematical Equivalence
ON
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Fraction Multiplication & Division

Quiz
•
5th - 7th Grade
18 questions
Ratios Unit Assessment

Quiz
•
6th Grade
12 questions
STAAR Review Week #2

Quiz
•
6th Grade
10 questions
i-Ready: Lesson 6-2 HW (pg. 117-118)

Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Ratios and Proportions Review

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Topic 5 Quizizz

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Topic 5 Practice Test

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Proportions, and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade