Topic 5 Practice Test

Topic 5 Practice Test

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Form 1 Probability - Pre Unit Quiz

Form 1 Probability - Pre Unit Quiz

6th Grade

10 Qs

Lesson 1: Graph Inequalities

Lesson 1: Graph Inequalities

6th Grade

18 Qs

Math Challenge

Math Challenge

6th - 8th Grade

12 Qs

Choosing suitable units

Choosing suitable units

6th Grade

12 Qs

DATA HANDLING 6

DATA HANDLING 6

6th Grade

10 Qs

Knowing our Numbers

Knowing our Numbers

6th Grade

10 Qs

volume of triangular prism

volume of triangular prism

6th - 7th Grade

12 Qs

Review 11/18

Review 11/18

6th - 7th Grade

15 Qs

Topic 5 Practice Test

Topic 5 Practice Test

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 6.RP.A.3A

+5

Standards-aligned

Created by

Shyra Whalon

Used 5+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

45 sec • 1 pt

A preschool has a student-to-teacher ratio of 8:3.  Which of the following ratios is equivalent to this ratio?

32 teachers to 12 students

32 students to 12 teachers

16 students to 10 teachers

56 students to 21 teachers

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Tim is using 16 brown tiles and 6 white tiles to design a section of an outdoor patio. Which ratio compares the number of brown tiles to the total number of tiles in one section?

16:22

6:22

16:6

6:16

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

DRAW QUESTION

15 mins • 2 pts

Part A

Complete the ratio table for a recipe.  Enter your answers in the boxes.

Media Image

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Part B

       Choose the graph that shows the pairs of values from Part A


Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

In 1 hour, 23 cars pass through a particular intersection.


Part A

At the same rate, how long would it take for 92 cars to pass through the intersection?

2 hours

3 hours

4 hours

9 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

OPEN ENDED QUESTION

15 mins • 1 pt

Part B 

Explain your reasoning.


Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.5.NF.A.1

CCSS.5.NF.A.2

7.

MATH RESPONSE QUESTION

15 mins • 1 pt

Ben can buy a package of 9 folders for $1.26 or a package of 6 folders for $0.90.

What is the unit price per folder in each package?

Each folder in the package of 9 cost $ ______________

Mathematical Equivalence

ON

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?