Ratios and Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium
+6
Standards-aligned
Joseph Slaton
Used 8+ times
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
DROPDOWN QUESTION
1 min • 1 pt
Enter the equation: A recipe calls for 3 cups of flour to make 12 cookies. Write an equation to find the cups of flour (F) needed to make C cookies. (a)
Tags
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.C.9
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A printer prints 20 pages in 5 minutes. How many pages can it print in 15 minutes?
40 pages
60 pages
80 pages
100 pages
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
A bike travels 15 miles in 2 hours. The bike's speed in miles per hour is__.
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A shirt costs $25 and is on sale for 20% off, what is the sale price?
$5
$15
$20
$22.50
Tags
CCSS.6.EE.B.7
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.3
5.
GRAPHING QUESTION
3 mins • 1 pt
A jogger runs at a constant speed of 4.5 miles per hour. This can be represented by the equation y = 4.5x, where y is the distance run in miles and x is the time in hours. Graph this equation.
Tags
CCSS.6.EE.C.9
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
If 4 workers can complete a job in 8 hours, it would take 16 workers this many hours? Type the number only in the space provided.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
A bag of 5 apples costs $4. What is the cost per apple?
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Applying Ratios and Rates Review

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate Applications

Quiz
•
7th Grade
17 questions
Comparing Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
scatter plots

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Ratios

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Ratio and rates review

Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th Grade
11 questions
rates conversions

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Decimal Operations

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Plotting Points on the Coordinate Plane

Quiz
•
7th - 8th Grade