Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th - 8th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Rates, and Conversions

Ratios, Rates, and Conversions

7th - 9th Grade

16 Qs

Ratio and rates review

Ratio and rates review

5th - 6th Grade

16 Qs

Applying Ratios and Rates Review

Applying Ratios and Rates Review

6th Grade

15 Qs

Understanding Unit Rates

Understanding Unit Rates

6th Grade

16 Qs

MOD1 Quiz on Unit Rate

MOD1 Quiz on Unit Rate

7th Grade

10 Qs

scatter plots

scatter plots

8th - 9th Grade

18 Qs

TEKS 8.5D Using Trendlines to Make Predictions

TEKS 8.5D Using Trendlines to Make Predictions

8th Grade

10 Qs

Rate of Change: Real-Life Applications of Slope

Rate of Change: Real-Life Applications of Slope

8th Grade - University

10 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3, 6.EE.C.9, 6.RP.A.2

+6

Standards-aligned

Created by

Joseph Slaton

Used 8+ times

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

DROPDOWN QUESTION

1 min • 1 pt

Enter the equation: A recipe calls for 3 cups of flour to make 12 cookies. Write an equation to find the cups of flour (F) needed to make C cookies.​ (a)  

F = 1/4c
F = 3C
F = 12C
F = C/3

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.C.9

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A printer prints 20 pages in 5 minutes. How many pages can it print in 15 minutes?

40 pages

60 pages

80 pages

100 pages

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A bike travels 15 miles in 2 hours. The bike's speed in miles per hour is__.

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A shirt costs $25 and is on sale for 20% off, what is the sale price?

$5

$15

$20

$22.50

Tags

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.3

5.

GRAPHING QUESTION

3 mins • 1 pt

  1. A jogger runs at a constant speed of 4.5 miles per hour. This can be represented by the equation y = 4.5x, where y is the distance run in miles and x is the time in hours. Graph this equation.


Tags

CCSS.6.EE.C.9

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

If 4 workers can complete a job in 8 hours, it would take 16 workers this many hours? Type the number only in the space provided.


Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A bag of 5 apples costs $4. What is the cost per apple?

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?