Ratios and Rates
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+3
Standards-aligned
Joseph Slaton
Used 11+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
14 questions
Show all answers
1.
DROPDOWN QUESTION
1 min • 1 pt
Enter the equation: A recipe calls for 3 cups of flour to make 12 cookies. Write an equation to find the cups of flour (F) needed to make C cookies. (a)
Tags
CCSS.HSF-BF.A.1A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A printer prints 20 pages in 5 minutes. How many pages can it print in 15 minutes?
40 pages
60 pages
80 pages
100 pages
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
A bike travels 15 miles in 2 hours. The bike's speed in miles per hour is__.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A shirt costs $25 and is on sale for 20% off, what is the sale price?
$5
$15
$20
$22.50
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
5.
GRAPHING QUESTION
3 mins • 1 pt
A jogger runs at a constant speed of 4.5 miles per hour. This can be represented by the equation y = 4.5x, where y is the distance run in miles and x is the time in hours. Graph this equation.
A jogger runs at a constant speed of 4.5 miles per hour. This can be represented by the equation y = 4.5x, where y is the distance run in miles and x is the time in hours. Graph this equation.
Tags
CCSS.8.EE.B.5
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
If 4 workers can complete a job in 8 hours, it would take 16 workers this many hours? Type the number only in the space provided.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
A bag of 5 apples costs $4. What is the cost per apple?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratio & Proportion
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Numere reale
Quiz
•
7th - 8th Grade
13 questions
Wyrażenia algebraiczne
Quiz
•
5th - 6th Grade
16 questions
Fracciones
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Recuperação 2 — 3º Trimestre
Quiz
•
7th Grade
11 questions
Robotica 2018
Quiz
•
5th - 9th Grade
19 questions
untitled
Quiz
•
7th Grade - University
12 questions
Proportions and Ratios
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Systems of Equations by Graphing
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
