Real Life Money Math Quiz

Real Life Money Math Quiz

4th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Addition

Addition

1st - 6th Grade

15 Qs

Estimating Party Costs and Applying Discounts Fun!

Estimating Party Costs and Applying Discounts Fun!

4th Grade - University

10 Qs

Money Math: Comparing Prices & Solving Shopping Problems

Money Math: Comparing Prices & Solving Shopping Problems

4th Grade - University

10 Qs

Australian Money and Change

Australian Money and Change

4th Grade

14 Qs

Money Totals

Money Totals

3rd - 4th Grade

10 Qs

Topic 6 enVision Math 5th Grade

Topic 6 enVision Math 5th Grade

4th - 7th Grade

15 Qs

Adding and Subtracting Money

Adding and Subtracting Money

4th Grade

10 Qs

Grocery Shopping - Money

Grocery Shopping - Money

4th Grade

12 Qs

Real Life Money Math Quiz

Real Life Money Math Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Medium

CCSS
3.NBT.A.2, 3.OA.A.3, 3.OA.D.8

+6

Standards-aligned

Created by

Michelle Benham

Used 6+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If you have $45 and spend $29 on a game, how much money will you have left?

$16

$74

$15

$14

Tags

CCSS.3.NBT.A.2

CCSS.3.OA.D.8

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Sara bought 5 notebooks, each costing $3. How much did she spend in total?

$15

$8

$18

$20

Tags

CCSS.3.OA.A.1

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.C.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

John has $120. He wants to buy video games that cost $60 each. How many video games can he buy?

1

2

3

4

Tags

CCSS.3.OA.A.2

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.A.4

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A family goes out to eat, and the bill comes to $85. They also want to leave a $15 tip. How much did they spend in total?

$100

$60

$20

$115

Tags

CCSS.3.NBT.A.2

CCSS.3.OA.D.8

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If a toy costs $75. Sam has a coupon for $15 off. How much will Sam spend?

$90

$60

$55

$80

Tags

CCSS.3.NBT.A.2

CCSS.3.OA.D.8

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Emma saved $50 every month for 6 months. How much money did she save in total?

$300

$200

$600

$100

Tags

CCSS.3.NBT.A.3

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.B.5

CCSS.3.OA.C.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If you buy 4 packs of gum, each costing $1.25, how much do you spend in total?

$5.00

$4.50

$6.00

$5.50

Tags

CCSS.3.OA.A.1

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.B.5

CCSS.3.OA.C.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?