Ch 6 Test Review - PreAlg

Ch 6 Test Review - PreAlg

7th Grade

30 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Scale Factor Study Guide

Scale Factor Study Guide

7th Grade

25 Qs

7th Grade Multiple Units Review

7th Grade Multiple Units Review

7th Grade

25 Qs

Test Review

Test Review

7th Grade

25 Qs

Scale factor and Proportional

Scale factor and Proportional

7th Grade

25 Qs

Proportional Relationships and Unit Rate Quiz

Proportional Relationships and Unit Rate Quiz

7th Grade

25 Qs

Ratios/Rates/Unit Rates

Ratios/Rates/Unit Rates

6th - 7th Grade

26 Qs

Scale Factor & Corresponding Parts

Scale Factor & Corresponding Parts

7th Grade

25 Qs

fcms7 scale drawings/proportions

fcms7 scale drawings/proportions

6th - 8th Grade

26 Qs

Ch 6 Test Review - PreAlg

Ch 6 Test Review - PreAlg

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Lisa Stilwell

Used 7+ times

FREE Resource

30 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Express the ratio 3 dogs out of 10 cats as a fraction in simplest form.

3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Express the ratio 6 quarts to 6 gallons as a fraction in simplest form.

(Hint: 1 gallon = 4 quarts)

1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

(Definition)

the comparison of two quantities by division.

For example, 3 to 9, 3:9, 3/9 (numbers)

and a to b, a:b, a/b (algebra)

precision

unit rate

scale

ratio

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Express 5 cans for $4.60 as a unit rate.

$5.40 per can

$9.60 per can

$1.45 per can

$0.92 per can

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which of the following has the same unit rate as 450 words in 6 minutes?

120 words in 1 minute

200 words in 2 minutes

300 words in 4 minutes

600 words in 5 minutes

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

30.32 L

11.3 L

24 L

8.79 L

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The cost of 3 burgers is $22.50. If the cost is proportional to the number of burgers ordered, which of the following is not an equivalent rate?

7 burgers for $51.50

2 burgers for $15

5 burgers for $37.50

4 burgers for $30

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?