Ch 6 Test Review - PreAlg

Ch 6 Test Review - PreAlg

7th Grade

30 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

1st 9 Weeks HW (Test Review)

1st 9 Weeks HW (Test Review)

7th - 8th Grade

25 Qs

Sumatif Bilangan Rasional, Irasional & Notasi Ilmiah

Sumatif Bilangan Rasional, Irasional & Notasi Ilmiah

7th Grade

28 Qs

Slope-Intercept Practice

Slope-Intercept Practice

7th Grade

25 Qs

Y8 Math Topic 1-4 Quiz! (Part 2)

Y8 Math Topic 1-4 Quiz! (Part 2)

7th - 9th Grade

25 Qs

Basic Coordinate Geometry

Basic Coordinate Geometry

7th - 10th Grade

25 Qs

Math Review Lesson 8 Grade

Math Review Lesson 8 Grade

7th - 8th Grade

25 Qs

Ch 6 Test Review - PreAlg

Ch 6 Test Review - PreAlg

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.RP.A.2A

+7

Standards-aligned

Created by

Lisa Stilwell

Used 7+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

30 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Express the ratio 3 dogs out of 10 cats as a fraction in simplest form.

3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Express the ratio 6 quarts to 6 gallons as a fraction in simplest form.

(Hint: 1 gallon = 4 quarts)

1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

(Definition)

the comparison of two quantities by division.

For example, 3 to 9, 3:9, 3/9 (numbers)

and a to b, a:b, a/b (algebra)

precision

unit rate

scale

ratio

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Express 5 cans for $4.60 as a unit rate.

$5.40 per can

$9.60 per can

$1.45 per can

$0.92 per can

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which of the following has the same unit rate as 450 words in 6 minutes?

120 words in 1 minute

200 words in 2 minutes

300 words in 4 minutes

600 words in 5 minutes

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

30.32 L

11.3 L

24 L

8.79 L

Tags

CCSS.5.MD.A.1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The cost of 3 burgers is $22.50. If the cost is proportional to the number of burgers ordered, which of the following is not an equivalent rate?

7 burgers for $51.50

2 burgers for $15

5 burgers for $37.50

4 burgers for $30

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?