
Quiz 4.1 Review
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium
Erin Martin
Used 3+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
18 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
There are 46 employees at the head office of Zapco. Today, 4 people took the bus or train to work, 10 people walked to work, 10 people commuted by bicycle, 12 people carpooled, and 10 people drove alone. Write the ratio of PEOPLE WHO COMMUTED BY BICYCLE to ALL OF THE PEOPLE in the office in SIMPLEST FORM.
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
2 mins • 1 pt
What is the ratio of 7 days to one month written 3 different ratio ways? Select all that apply.
1:7
7 to 1
7:1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate of one diaper if a box of 35 diapers costs $6.99.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
9 minutes to 5 miles
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sara Lee Turkey $6.58 per lb.
or
Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Linear Relationships Review
Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
CAPS Grade 9 Algebraic Expressions Quiz
Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
7th Grade Math - Test Review (Algebra)
Quiz
•
7th Grade
21 questions
Cubic volume
Quiz
•
7th - 12th Grade
15 questions
KUASA TIGA DAN PUNCA KUASA TIGA
Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
PROPORTIONS REVIEW
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Pythagorean Theorem Test
Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Fractions and Decimals
Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Systems of Equations by Graphing
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
25 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Scatter Plots and Line of Best Fit
Quiz
•
8th Grade
