Unit pricing problems

Unit pricing problems

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplying Decimal Values by Powers of 10

Multiplying Decimal Values by Powers of 10

6th Grade

12 Qs

Decimals Multiplied to the Power of 10

Decimals Multiplied to the Power of 10

6th Grade

12 Qs

Metric System Conversion

Metric System Conversion

5th Grade - University

15 Qs

Metric Units Conversion

Metric Units Conversion

4th Grade - University

10 Qs

Mental Strategies (square and cube numbers, conversion )

Mental Strategies (square and cube numbers, conversion )

5th - 8th Grade

15 Qs

SI Units Metric Conversion and Density

SI Units Metric Conversion and Density

6th Grade - University

15 Qs

Metric Conversion

Metric Conversion

5th Grade - University

15 Qs

Multiply a decimal up to tenths by a whole number: word problems

Multiply a decimal up to tenths by a whole number: word problems

6th Grade

12 Qs

Unit pricing problems

Unit pricing problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Easy

CCSS
6.NS.B.3, 4.MD.A.2, 6.RP.A.3B

+2

Standards-aligned

Created by

Kirsty Barnes

Used 3+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A bag of 6 apples costs £2.75

What is the cost of 1 apple?

£0.52

£0.46

£0.45

£0.51

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How much flour would I need for 16 Scones?

520g

130g

2080g

340g

Tags

CCSS.4.MD.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Work out how much of each ingredient

is needed for 9 portions of soup

1.5 onions

150g carrots

130g potatoes

0.75g celery

0.7 litres veg stock

4 1/2 onions

450g carrots

390kg potatoes

22.5g celery

21 litres veg stock

4 1/2 onions

450g carrots

390g potatoes

225g celery

2.1 litres veg stock

4 1/2 onions

450g carrots

390g potatoes

225g celeriac

2.1 litres veg stock

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Calculate how much Jim pays in pounds (£)

£208

13p

£2.80

£2.08

Tags

CCSS.4.MD.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Price in pounds (£)

£8

£8.75

£5

£7.50

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Price in pounds (£)

£42

£37.6

£37.60

£37.50

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Electrical wire costs £3 per metre.
Sonny bought some electrical wire and paid £49.50

How much electrical wire did Sonny buy?

15 metres

18.5 metres

20 metres
16.5 metres

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?