Unit pricing problems

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
+2
Standards-aligned
Kirsty Barnes
Used 3+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A bag of 6 apples costs £2.75
What is the cost of 1 apple?
£0.52
£0.46
£0.45
£0.51
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How much flour would I need for 16 Scones?
520g
130g
2080g
340g
Tags
CCSS.4.MD.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Work out how much of each ingredient
is needed for 9 portions of soup
1.5 onions
150g carrots
130g potatoes
0.75g celery
0.7 litres veg stock
4 1/2 onions
450g carrots
390kg potatoes
22.5g celery
21 litres veg stock
4 1/2 onions
450g carrots
390g potatoes
225g celery
2.1 litres veg stock
4 1/2 onions
450g carrots
390g potatoes
225g celeriac
2.1 litres veg stock
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Calculate how much Jim pays in pounds (£)
£208
13p
£2.80
£2.08
Tags
CCSS.4.MD.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Price in pounds (£)
£8
£8.75
£5
£7.50
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Price in pounds (£)
£42
£37.6
£37.60
£37.50
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Electrical wire costs £3 per metre.
Sonny bought some electrical wire and paid £49.50
How much electrical wire did Sonny buy?
18.5 metres
Tags
CCSS.6.NS.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Metric Conversion

Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
Metric Conversion

Quiz
•
5th Grade - University
12 questions
Multiplying Decimal Values by Powers of 10

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Multiplying Decimals by Powers of 10

Quiz
•
6th Grade
15 questions
P6 Math Quiz

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Convert Larger to Smaller Units

Quiz
•
4th Grade - University
12 questions
Metric Conversion Word Problem

Quiz
•
5th Grade - University
14 questions
Length and Capacity

Quiz
•
4th Grade - University
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade