Solving Unit Rate Problems

Solving Unit Rate Problems

6th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Unit Price, Constant Speed, and Unit Rate

Unit Price, Constant Speed, and Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Ratios,  Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

5th - 7th Grade

18 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates

Ratios, Rates, Unit Rates

6th - 8th Grade

20 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

6th Grade

15 Qs

Equivalent Ratios and Unit Rates

Equivalent Ratios and Unit Rates

6th Grade

12 Qs

Simplifying Ratios

Simplifying Ratios

6th - 7th Grade

15 Qs

Solving Unit Rate Problems

Solving Unit Rate Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Mike Sedoripa

Used 8+ times

FREE Resource

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Identify the unit rate: 45 miles in 3 hours

15 miles per hour

10 miles per hour

20 miles per hour

30 miles per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the unit rate for 60 pencils that cost $12?

$0.20 per pencil

$0.25 per pencil

$0.15 per pencil

$0.30 per pencil

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following unit rates is equivalent to 40 miles in 3 hours?

30 miles in 2 hours

40 miles in 3 hours

20 miles in 1.5 hours

50 miles in 4 hours

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Solve the word problem: A train travels 300 miles in 5 hours. What is the unit rate?

60 miles per hour

50 miles per hour

70 miles per hour

40 miles per hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Identify the unit rate: 15 pages in 3 minutes

5 pages per minute

25 pages per minute

20 pages per minute

10 pages per minute

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Calculate the unit rate: 36 pencils for $4.50

$0.15 per pencil

$0.10 per pencil

$0.25 per pencil

$0.125 per pencil

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Compare the unit rates: 10 apples for $2 vs. 15 apples for $3

10 apples for $1.50

Both options have the same unit rate of $0.20 per apple.

20 apples for $4

5 apples for $1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?