Applying Systems of Equations Warmup 2

Applying Systems of Equations Warmup 2

8th Grade

6 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

More Practice with Linear Systems

More Practice with Linear Systems

8th Grade

8 Qs

7.6 Applying Systems of Equations

7.6 Applying Systems of Equations

8th Grade

10 Qs

Systems Matching Real-World Problems

Systems Matching Real-World Problems

8th - 9th Grade

10 Qs

Writing Systems of Equations and Inequalities

Writing Systems of Equations and Inequalities

8th - 10th Grade

10 Qs

System of Equations Word Problems

System of Equations Word Problems

8th - 9th Grade

10 Qs

Systems Word Problems

Systems Word Problems

8th Grade - University

10 Qs

5.2 Solving Systems by Substitution

5.2 Solving Systems by Substitution

8th - 11th Grade

10 Qs

Apply System of Equations

Apply System of Equations

8th Grade

10 Qs

Applying Systems of Equations Warmup 2

Applying Systems of Equations Warmup 2

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Medium

CCSS
8.EE.C.8C, HSA.CED.A.3

Standards-aligned

Created by

Michelle McFerren

Used 4+ times

FREE Resource

6 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

2 mins • 1 pt

Your family goes to a restaurant for dinner. There are 6 people in your family. Some order the chicken dinner for $14.80 and some order the steak dinner for $17. If the total bill was $91, how many people ordered each type of dinner?

2 steak dinners

4 chicken dinners

1 steak dinner

5 chicken dinners

5 steak dinners

1 chicken dinner

4 steak dinners

2 chicken dinners

Tags

CCSS.8.EE.C.8C

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

You purchase 8 gallons of paint and 3 brushes for $152.50. The next day, you purchase 6 gallons of paint and 2 brushes for $113.


How much does one gallon of paint cost?

$17.00

$13.50

$5.50

$34

Tags

CCSS.8.EE.C.8C

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

2 mins • 1 pt

Click the two equations that you would use to answer the problem shown:


Find the value of two numbers if their sum is 16 and their difference is 2.

Tags

CCSS.8.EE.C.8C

4.

MULTIPLE SELECT QUESTION

2 mins • 1 pt

Tickets to a movie cost $11 for adults and $7 for students. A group of friends purchased 8 tickets for $76. How many adult tickets and how many student tickets were purchased?

5 adult tickets

3 student tickets

6 adult tickets

2 student tickets

1 adult tickets

7 student tickets

3 adult tickets

5 student tickets

Tags

CCSS.8.EE.C.8C

5.

MULTIPLE SELECT QUESTION

2 mins • 1 pt

Jacob bought some tickets to see his favorite singer. He bought some adult tickets and some childrens tickets, for a total of 9 tickets. The adult tickets cost $10 per ticket, and the children’s tickets cost $8 per ticket. He spent a total of $76. Which system of equations represents this word problem?

a + c = 9

10a + 8c = 76

a + c = 9

10a + 8c = -76

a + c = 76

10a - 8c = 9

a - c = 9

10a - 8c = 76

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

6.

MULTIPLE SELECT QUESTION

2 mins • 1 pt

The cost of 3 boxes of envelopes and 4 boxes of notebook paper is $13.25. Two boxes of envelopes and 6 boxes of notebook paper are $17. Which system of equations represents this word problem?

x + y = 15

5x + 10y = 30.25

3x + 2y = 13.25

4x + 6y = 17

3x + 4y = 13.25

2x+ 6y = 17

3x + 6y = 13.25

2x + 4y = 17

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3