
Unit Rates and Proportions
Quiz
•
Mathematics
•
4th Grade
•
Easy
+9
Standards-aligned
Steve Conlon
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
30 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 5 pts
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
3
1
2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
My father drove 231 miles with 7 gallons of gas. What was his mileage (miles per gallon)?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
My mother purchased 9 candy bars at Food Lion for $13.50. What is the price per candy bar?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A train can travel 1,230 miles in 5 hours. What is the unit rate that the train is traveling per hour?
246 mph
256 mph
356 mph
346 mpg
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
Brad drives 527 miles on 17 gallons. How many miles does Brad drive on one gallon?
31 mpg
17 mpg
51 mpg
15 mpg
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Shane is driving 36 mi in 3 hours. What is his speed
6 mi/hour
9 mi/hour
12 mi/hour
16 mi/hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Adding and Subtracting Fractions with Like Denominators
Quiz
•
4th Grade
22 questions
Christmas Math Fun--5th grade
Quiz
•
4th - 6th Grade
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
16 questions
Comparing Fractions
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Exploring Christmas Math Word Problems
Interactive video
•
1st - 5th Grade
18 questions
Comparing Fractions
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Perimeter and Area of Rectangles
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Comparing Fractions
Quiz
•
4th Grade
